Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alarak ülkemizde de onlarca kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgını sonucu başta ilçemiz olmak üzere pek çok yerde çeşitli önlemler alındı. Devletimizin 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı, kafe/kahve gibi işletmelerin kapatılması, lokanta vb. işletmelerin gel-al servis ve paket servisi uygulamalarına geçtiği günlerde ilçemizde de koronavirüsü için Çan Belediyesi ekipleri dezenfekte çalışmaları başlattı. Hummalı şekilde süren çalışmalar sonucu ilçemiz Çan, koronavirüsü ile mücadele konusunda başarı elde etti ancak yetkililerin sessizliği olayı daha bir karmaşık hale getirdi..

Vatandaş, ilçede korona var mı, varsa kaç kişide var, kaç kişiye test uygulandı, bu testlerin kaç tanesi negatif çıktı, Umre’den gelen Çanlı vatandaşlara karantina uygulanmadı mı gibi pek çok sorunun cevabını ararken önceki gün Çan Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi yapıldığı ortaya çıktı. Bunun sonucunda hastane bahçesine pandemi çadırı konurken yetkililerden alınan bilgi sonucu ilçemizde korona vakası olmasının muhtemel olduğu da anlaşıldı. Vatandaş korona vakasını duymasının ardından iyice paniklerken yetkililer ise bu konuda hiçbir açıklama yapmadı. Hıfzısıhha kurulunda yer alan ve sessizliklerini koruyan tüm kurumlara soruyoruz. BU SESSİZLİK NEDEN? Neden kameralar karşısına geçip halkı bilgilendirmiyor, vatandaşların yüreğine su serpmiyorsunuz? Çan’da tüm vatandaşlar Evde Kal çağrılarına uyarak evinden çıkmıyor ancak neler olduğunu da bilmek istiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 28. Maddesinde de belirtildiği üzere, “Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamaz.Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.”

Ve yine bilgi edinme hakkının içeriğinde “Bilgi edinme hakkı, bireylerin devlet kurum ve kuruluşlarının görevlerinden dolayı sahip oldukları bilgilere ulaşabilme hakkıdır. Vatandaşlar kendileriyle doğrudan ilgili olsun veya olmasın, merak ettikleri herhangi bir bilgiyi elde edebilirler. Bu sayede kamu kurum ve kuruluşları şeffaflaşır ve bilgi demokratikleşir.” İfadelerine yer verilmektedir.
Ancak gazete olarak hangi yetkiliyi arasak hiçbir bilgi alamıyoruz. Dolayısıyla da siz değerli okuyucularımızı bilgilendiremiyoruz.
Halkımızı bilgilendirebilmek ve onların en temel hakları olan bilgi alma özgürlüklerini sağlayabilmek adına soruyoruz;

1) İlçemizde koronavirüsü için test yaptırmış hasta sayısı kaçtır?
2) Bu hastalardan kaçının sonucunda pozitif ya da negatif bulgulara rastlanmıştır?
3) Eğer var ise, Sonuçları pozitif çıkan hastaların son 14 gün içerisinde kimlerle muhatap olduğu tespit edilmiş midir?
4) Ne gibi önlemler alınmıştır?
5) Halka gerçekleri neden anlatmıyorsunuz, ne zaman bir açıklama yapmayı düşünüyorsunuz?

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz