Muğla’nın Ula ilçesinde, 5 gündür kayıp olan 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in cansız bedenine ulaşıldı. Gültekin’in eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Kadınların haklarını koruyup gözeten İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının planlandığı şu günlerde sadece Haziran ayında 27 kadın katledilmesi ise sözleşme tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.  Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka bölgesinde, tek başına yaşayan, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin 5 gün önce kaybolmuştu. Ailesinin kendisinden haber alamaması üzerine bölgede yapılan arama çalışmaları sonuç verdi ve Gültekin’in cansız bedenine ulaşıldı. Yapılan incelemelerde Gültekin’in önce şiddet görerek bayıldığı, sonrasında eski erkek arkadaşı tarafından boğularak katledildiği anlaşıldı. 2009 yılında kadın cinayetlerini önlemek amacıyla kurulan sivil toplum kuruluşu Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hazırladığı raporda Haziran ayında 27 kadının katledildiğini 23 kadının ise şüpheli bir şekilde öldüğünü raporladı. 

Son bulmayan, önlem alınmayan, gerekli cezaların verilmediği günümüzde, 2020 Türkiye’sinde kadınlar zarar görmeye, şiddete uğramaya devam ederken sosyal medya ise ‘Kadına şiddete hayır’ sloganları ile inledi. Kadın Cinayetleri Platformu tarafından 2008 yılından 2019 yılına kadar öldürülen kadınların istatistikleri tutuldu. 2008 yılında 80 kadın katledirken, 2019 yılında bu sayı 474’e kadar çıktı. Her sene düzenli olarak katledilen kadın sayısında artış olurken, bugüne kadar alınan, alınmayan önlemlerin tamamen yetersiz oldukları gözler önüne serildi. 2008 yılından 2019 yılına kadar Türkiye’de 3 bin 185 kadının yaşama hakkı ellerinden alındı. Katledilen Pınar Gültekin pek çok kişi tarafından anılırken özellikle partilerin kadın kolları başkanları tarafından kadın cinayetlerine sert tepki gösterildi. CHP Çan İlçe Kadın Kolları Başkanı Safiye Titiz yaptığı paylaşımla kadın cinayetlerine isyan ederken, ‘’Sessiz kalmak suça ortak olmaktır’’ dedi. Titiz açıklamasında, ‘’ Acımasızca hayattan koparılıp, alındı. Geriye gözü yaşlı ailesi ve sadece anıları kaldı. Her geçen gün kadınlarımız bir psikopatın çirkin emellerine alet oluyor. Hasta ruhlu insanların kendilerini toplum içinde saklamaları neticesinde ahlaki değerlerimiz ,fırsatını buldukları anda hiçe sayılıyor. Nerdeyse her gün güzel ülkemizin bir köşesinde bir kadınımız kayboluyor ya da hayattan acımasızca, çirkin ameller yüzünden koparılıyor. Artık buna dur deme zamanı gelmedi mi? Ne zamana kadar ya da nereye kadar sessiz kalacaksınız? Adalet Bakanlığı, Aile Bakanlığı etkin çözümler üretebilecek misiniz? Sizler bulunduğunuz makamın hakkını ne zaman vereceksiniz? Bir gecede keyfi yasa değişikliğine gidenlerin kadınlarımız için en ağır yaptırımları uygulamalıdırlar. Aile Bakanlığı ülke genelinde sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket etmelidir. Toplumu bilgilendirmelidir. Oturduğunuz yerden seyirci kalmayın. Bir an önce harekete geçmelisiniz. Devlet bunu bir görevi olarak kabul etmelidir. Daha kaç tane kadın vahşice katledilmelidir? Sizlerin harekete geçmesi için. Toplum olarak sessiz kaldığınız sürece bir gün sizlerde bu tür olaylar karşı karşıya kalacaksınız. Sessiz kalmak suçtur. Suça ortak olma’’ dedi.  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz de, ‘’Kadına şiddet insanlığa ihanettir’’ sözleri ile tepkisini dile getirirken, ‘’ Bir gülüşü daha solduran, yaşama hakkını elinden alan zihniyet artık son bulsun. Hayatımıza nefes olsun diyerek emanet edilen kadınlarımız hep gülsün’’ dedi. İYİ Parti Çan İlçe Teşkilatı da genç kadının öldürülmesine sessiz kalmazken partiden yapılan paylaşımda, ‘’ Hayatının baharında bir kardeşimiz katledildi. Söz bitiyor, kelimeler yetersiz kalıyor. Pınar Gültekin’e Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. Şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek için gerekli adımlar acilen atılmalı’’ ifadeleri kullanıldı.

Çanın Sesi Gazetesi olarak biz de kadına yönelik şiddete tepki koyuyoruz ve artık bu işe bir çözüm bulunmasını istiyoruz. KADINA ŞİDDETE HAYIR!

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz