Karayolları Genel Müdürlüğü mevzuatına göre kavşaklardaki araç geçiş üstünlüğünün ilçemiz Çan’da ve bir çok yerde yanlış uygulandığının gözlenmesi üzerine Çan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından bir bilgi notu yayınlandı.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Çan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, karayollarının 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 57-1B maddesinde belirtildiği üzere ‘’Trafik zabıtası veya ışıklı trafik işaret cihazları veya trafik işaret levhası bulunmayan kavşaklarda; 1.Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara, 2.Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara, 3.Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler bu yoldan gelen araçlara, 4. Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara, 5. Tali yoldan ana yola çıkan sürücüler ana yoldan gelen araçlara, 6. Dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara, 7. Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermemek’’ olarak belirlenmiştir.

Özetle, dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara yol vermek zorundadır.

Çan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri vatandaşlarımızın bilgilenmesi ve cezai işleme tabii tutulmamaları için bu konuda sürücülerimizin hassasiyet göstermesini ve önümüzdeki dönemlerde cezai işlemlerin başlayacağını belirtti.

Onur Encür / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz