Akıllara Durgunluk Veren Uranyum İddiası

Aylardır ilçemiz yakınlarındaki eşsiz doğa harikası Kazdağları’nın talanını durdurmak için onbinlerce insan bölgeye akın etti. ‘’ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’’ şiarının bir kez daha kanlı canlı vücut bulduğu alanda gündemi sarsacak bir iddia konuşuluyor.

Bilindiği gibi 5 bin yıllık mitolojik bir geçmişe sahip olan Kaz Dağları’nın, MTA’nın yaptığı araştırmalar sonucunda yoğun Altın ve Uranyum rezervi barındırdığı ortaya çıkmıştı. Alamos Gold’un Türkiye temsilcisi Doğu Biga Madencilik’in Kazdağları’ndaki uranyum rezervlerini de değerlendirip çıkarma iddiası kamuoyunu şaşkına çevirdi.

 DÜNYADA ALTERNATİF ENERJİ TÜRLERİNE YÖNELME Ve ALAMOS GOLD

Dünya genelindeki petrol rezervlerinin hızla tükeniyor olması, üreticileri farklı enerji türlerine yönlendirdi. Bunların başında gelen çok güçlü elementlerden biri de uranyum. En yaygın kullanılan nükleer yakıt yürü olan bu elementin bölgemizde de geniş yatakları bulunuyor. 2011 istatisliklerine göre Alamos Gold firmasının bulunduğu Kanada’da 19 adet aktif Nükleer santral bulunuyor.

Kanadalı şirketin Ocak ayında yayınladığı güncellemede Kazdağları’na su rezervuarı ve önemli inşaat faaliyetleri için 75 milyon dolar harcayacağını açıklamıştı. Firmanın başlangıç bütçesi olan 152 milyon dolardan kalan 60 milyon dolar ise 2020 yılının sonunda ilk üretim ile birlikte kullanılacak.

Şirketin Kirazlı Projesi’nde yıllık ortalama 100.000 ons altın üretimi gerçekleştirmesi hedefleniyor. Mali veriler bu haldeyken, 865 Milyon liralık hibe desteği, 7 yıl süreyle Sigorta Primi İşveren Hissesi desteği, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırım katkısı, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Faiz Desteği ve KDV istisnası gibi ilave imtiyazlar sağlanması rakamsal olarak soru işaretlerine neden olmaktadır.

Daha 1. Etabında katledilen 200 bin ağaç, yok olan doğal bitki örtüsü, Çanakkale’nin tek su havzası Atikhisar’ın ve toprağının siyanüre teslim edilmesi, sayısız hayvan türünün yaşam alanlarının elinden alınması gibi olumsuz etken söz konusuyken, çıkacak madenden ekonomimize sağlanacak küçük bir katkı için buna göz yummanın ne kadar doğru olduğunu değerli okurlarımızın takdirlerine bırakıyoruz.

 Unutmayalım, Kazdağlarının Üstü, Altından değerlidir!

 

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz