Geçtiğimiz Eylül ayında Çan’a gelen ve Çan’da yaklaşık olarak bir ayını dolduran yeni üniversite öğrencileri gazetemize konuştu.

Çan’ı sevdiklerini ve Çan’dan memnun kaldıklarını belirten öğrenciler Çanlı bazı vatandaşların ise kendilerine kötü gözle baktıklarını anlatarak bu durumdan rahatsız olduklarını söylediler.

Açıklamalarda bulunan kız öğrenciler ‘’Çan ufak şirin bir ilçe. Esnafı, vatandaşı, insanı da iyi. Yeni geldiğimizi anlayan ve bilen insaniyet namına bizlere yardım etmeye çalışıyor. Çan’da kendimizi güvende hissediyoruz ve bu durum ailemizin de rahatlamasına yol açıyor’’ diyen üniversite öğrencileri bazı vatandaşların ise üniversite öğrencilerinden hoşlanmadıklarını ya da üniversite öğrencilerine farklı amaçlarla baktıklarını belirttiler.

Açıklamalarına devam eden kız öğrenciler, ‘’Çan’ı çok sevdik ama her yerde olduğu gibi Çan’da da iyi insanlar olduğu gibi kötüler de var, bazı vatandaşlar bizlere öcü gibi bakıyor, bizi kazıklamaya çalışıyor, ismini vermeyeceğim bir dolmuşta sıkıntı yaşadık, bazen bazı kafelerde sorunlar yaşıyoruz. Yeni geldiğimizi anlayan bazı kişiler hemen bizleri bulup ekleme ve bizlere yazma etme derdine düşüyor. Oysaki biz buraya okumaya geldik ve o tarz kişileri bulmak istersen biz zaten kendimiz buluruz o yüzden bu durumdan rahatsızız’’ ifadelerini kullandılar.

Açıklamalarda bulunan erkek öğrenciler de en büyük sıkıntılarının ev konusunda olduğunu belirterek, ‘’Tüm yurtlar kız yurdu olmuş, çok az erkek yurdu var bize KYK yurdu çıkmadı ve erkek olduğumuz için bazı ev sahipleri bizlere ev veremeyeceğini söylüyor. Geçmişte başka erkek öğrencilerin yaşattığı sıkıntılar yüzünden biz niye zor duruma düşüyoruz. Şimdi biz hep yurtta mı kalmak zorunda kalacağız’’ diyen öğrenciler Çan’ı ise çok sevdiklerini belirttiler.

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz