24.06.19 tarihli Çan’ın Sesi Gazetesi’nin birinci sayfasında, ‘’Bülent Öz, Mehmet Salkım’a kültür merkezini neden verdi, Öz Salkım’ın eşini de işe aldı mı’’ başlıklı ve Celal İmren imzalı yazıda yer alan hususlara ilişkin kamuoyuna açıklama yapılması gerekli görülmüştür. Öncelikle 24.06.19 tarihli haber içeriğinde yer alan Av. Ümran Aydın’ın eşi İbrahim Aydın’ın Çan Belediye Başkanı Gürcan Öz’e yönelik eylemi adli makamlara iletilmiştir. Bu hususta daha fazla bilgi paylaşımının tarafımızdan yapılması hukuken ve etik olarak doğru değildir. Dayanaktan yoksun olarak, ‘’ ‘Bülent Öz, Mehmet Salkım’a kültür merkezini neden verdi, Öz Salkım’ın eşini de işe aldı mı’’ başlığı altında servis edilen haber ile kamuoyuna yanıltıcı bilgi verilmiştir. Çan Belediyesi Çocuk ve Gençlik Kültür Evi’ne kimse müşterek malik ve ortak üye olmadığı gibi mal sahibi de değildir. Çan Belediyesi Çocuk ve Gençlik Kültür Evi, belediye bünyesinde tüm Çan halkına hizmet verecektir. Kültür evi içerisinde çocuk ve gençlere yönelik verilecek eğitimler için bu alanlarda yetkin olan kişilerce yapılan başvurular değerlendirilerek, hizmet vermeleri için istihdam edilecektir ancak Çan Belediyesi Çocuk ve Gençlik Kültür Evi’nin kurulma amacı bağlı bulunduğu birim ve faaliyet konuları açık olmasına rağmen bambaşka vakalara dikkat çekilerek halk yanlış, bilgilendirilmiştir, bu yanlışlığın şimdiye kadar süregelen belediyecilik anlayışının olması gerekenden farklı yürütüldüğünden ileri geldiği kanaatindeyiz. Belediyeler yürütmekle görevli olduğu vaziyetlerini istikrarla sürdürüp, halkın ihtiyaçlarını sosyal devlet ilkesinin kendisine verdiği sorumlulukla karşılık vermeli, halka hizmet etmelidir. Bu hizmet halk için, kamu menfaati gözetilerek yerine getirilmelidir. Adli makamlara yansıyan atılan suçun, şüpheli veyahut mağduru konu edilerek bunu kamu hizmetinin verilmesinde kişi menfaati gözetildiğine dair kötü niyetli itibarsızlaştırmaya yönelik, gerçeğe aykırı ifadeler kullanılamaz. Bu hususta diretildiği takdirde kanuna aykırı olarak yanıltıcı, gerçeğe aykırı haberlerin sorumluların hukuki sorumlulukları doğacaktır, kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hem Tekzip Ediyorsunuz, Hem de İşe Alıyorsunuz!!!

Çan’ın Sesi Gazetesi’nin 24 Haziran tarihli ‘’Bülent Öz, Mehmet Salkım’a kültür merkezini neden verdi’’ başlıklı haberinden dolayı gazetemize yukarıda görülen Çan Belediyesi imzalı tekzip yani cevap ve düzeltme hakkı yollanarak, haberimizin yalan olduğu iddia edilmiştir.

Güzel Türkçe’mizde, ‘’Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’’ diye bir deyim vardır. Bu deyim, kişinin kendi söylediğinin yine kendisi tarafından tekzip edilmesini anlatır.

Başkan Bülent Öz’ün Mehmet Salkım’ı usta öğretici olarak işe alması bu deyimin nasıl gerçek olduğunu gösterir.

Şöyle ki; Çan Belediyesi, haber yalan diyerek tekzip yollar, ancak belediye gazeteye tekzip yollarken bir yandan da Mehmet Salkım kendi eğitim kurumunun tüm mensuplarına, ‘’ Sevgili velilerimiz, Sizlere bir haberimiz var Bugüne kadar Meraklı Adımlar çatısı altında verdiğimiz hizmete artık belediyemiz çatısı altında devam edeceğiz. Çan Belediyesi Çocuk Kültür evinde hem daha kapsamlı etkinlikler hem daha uygun ücretle yaz dönemi kayıtlarına başlıyoruz. Buradaki sınırlı kontenjandan öncelikle Meraklı Adımlar ailesi yararlanacaktır. Hepinizi kayıtlar başlayınca Belediye Kültür Merkezine bekliyoruz Saygılarımızla.’’ diye mesaj atar ve eşyalarını da kültür merkezine taşır. Burada şunu da sormak lazım, Meraklı Adımlar müşterilerinin diğer Çanlılardan farkı nedir de önce onlar bu hizmetten yararlanıyor.

Çan Belediyesi , haber yalan diyerek gazeteye tekzip yollarken Mehmet Salkım’a özel iş ilanı açar. Usta öğretici eleman alımı ilan şartlarına, Çan’da ilana uyan tek kişinin Mehmet Salkım olduğunu bile bile, Çan’da ikamet eden, robotik kodlama sertifikası sahibi usta öğretici alınacak diyerek bahsi geçen kişinin işe girmesini sağlar.

Dahası da var, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, geçtiğimiz günlerde Çan Belediyesi Kültür Evi faaliyetlerini anlatan resimleri sosyal medya hesabında paylaşır, paylaşılan resimlerde Mehmet Salkım ve eşi İlknur Salkım da vardır. Üstelik bu resimler paylaşıldığında, ilan henüz açılmamıştır, yani mülakatlardan çok önce, haberimizin yazıldığı tarihlerde eşiyle beraber kültür merkezinde çalışmaktadır.

Yani hem kişiyi işe alacaksın hem de gazeteye haber yalan diyerek tekzip edeceksin. Bu kadarına PES.

Başkan Bülent Öz, hem Mehmet Salkım’a hem gençlik kolları başkanına , hem komşusuna, hem seçim sürecinde karargah yaptığı pansiyonun sahibinin kızına, hem Ankara’daki danışmanına hem de daha önce internete sızan listede yer alan isimlere belediyede iş verir. Üstelik mülakat adı altında bu kişilere iş verilir. Bu isimlerin hepsinin mülakatta sorulan zor ve garip sorularda başarılı olup olmadığını okurlarımızın takdirine bırakıyoruz.

İşe alım şartlarında da karşılaştığımız birbirinden saçma kurallar silsilesi adeta sipariş üzerine kadrolar açıldığını bizlere göstermiş oldu. Mülakata katılan yaklaşık 400 kişinin aklıyla, çabalarıyla, eğitim durumu ve umutlarıyla dalga geçildi ve bu CHP ile, CHP Genel Başkanı’nın açıklamaları ile hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Meydanlarda, ‘’Herkesin belediye başkanı olacağım’’ naraları atan kişilerin gücü eline aldıklarında, makamlarını nasıl kişisel çıkar ve hırsları için kullandıklarının açık göstergesidir.

Burada Güzel Türkçe’mizin ’’Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’’ deyimini tekrar söylemekte fayda var. Hem, şeffaflıktan bahsedeceksin, adil, paylaşımcı, hesap verilebilir belediyecilik diyerek vatandaşların oyunu isteyeceksin, hem de daha ilk döneminde su koyuvereceksin, fire vereceksin.

Celal İmren / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz