Kaz dağlarında altın madeni projesine karşı tepkiler yükseliyor. Bölge halkının altın madenine karşı nöbete başlamasının ardından ünlü ve yerel birçok sanatçı ve yazardan da konuyla alakalı tepkiler gelmeye devam ediyor.

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesi için başta TEMA Vakfı olmak üzere birçok STK’nın harekete geçmesinin ardından bölge halkı ve çevreciler de SU NÖBETİne başladı. Sanatçı ve yazarlardan da tepkiler gelmeye devam ediyor.

Ünlü rock sanatçısı Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘’ Bu nasıl bir zihniyettir? Dünyanın en iyi 2. oksijen kalitesine sahip olan Kaz dağlarını nasıl bu hale getirirsiniz? İzni veren kim? Kimsiniz siz? Bu ülke kimsenin malı değildir! BU BİR KATLİAMDIR! Lanet olsun bu Cehalete, Yazıklar olsun bu Vicansızlığa’’ diyerek Kazdağları’na sahip çıktı.

Tepkiler bununla da sınırlı kalmadı, birçok sanatçı, yazar ve ünlü sosyal medya hesabından Kazdağları’na sahip çıktı.

Oyuncu Mert Fırat, ‘’ Çanakkale halkı yaşamsal önemi olan suyuna sahip çıkmak üzere “Su Nöbeti” başlatmıştır. Kazdağları; florası, faunası, endemik bitkileri ve mitolojik önemiyle dünyanın doğal, kültürel mirasıdır, hep beraber sahip çıkalım’’ dedi.

Komedyen Cem Yılmaz’ın kardeşi Yazar Can Yılmaz, ‘’ Fotoğraf’a bakarsan zaten durum felaket, bu işlere olur veren bir Allahın kulu demez mi ki? “Burası benim vatanım; toprağıma, halkıma, hadi seçmenime bu kötülüğü yapamam” çok yazık. Kanadalı şirket bu operasyonu böyle bir alanda kendi ülkesinde yapabilir mi?’’ ifadelerini kullandı.

Tiyatrocu Levent Üzümcü, ‘’ Yarı cahilliklerini parayla körükledikleri sosyal medya çomarlarının, vatan, millet ve din sömürüsü yaparak aslında gizlemeye çalıştıkları ihanetin fotoğraflı anlatımı’’ diyerek Kazdağları’nda ağaç kesilmiş görüntüleri paylaştı.

Yazar Yekta Kopan da, ‘’ Kaz Dağları’nı rahat bırakın! Bari orayı rahat bırakın! Kimsiniz, nasıl bir rant peşindesiniz umurumuzda değil. Doğaya dokunmayın yeter. Bi uzayın ordan!’’ dedi.

Komedyen Ata Demirer, ‘’ Kaz dağları maden arama yeri değil Oksijen alma yeridir! Nimettir! Yaşam pınarıdır! İda ‘dır ,Sarıkız’dır,Olimpos ‘dur!’’ ifadeleri ile tepkisini dile getirdi.

Yönetmen Murat Şeker de, ‘’ Doğaya uyumlu olmak, ona saygı duymak bu kadar mı zor? #KazdağlarıHepimizin Çocuklarına doğadan esinlenen isimler veren bir milletten nerelere geldik? Irmak, Nehir, Bulut, Güneş, Akasya, Gül… Bizim kim olduğumuz, nereden geldiğimiz belli. Peki siz kimsiniz? Nerden çıktınız?’’ dedi.

Sanatçı Yıldız Tilbe de Kazdağları’na TEMA Vakfı’nın twitini paylaşarak destek verdi.

Öte yandan bazı belediyeler de Kazdağları’ndaki ağaç katliamına tepki gösterdi.

Avcılar Belediyesi, ” Kazdağları’na Kıymayın! Kazdağları hepimizin” dedi.

Tepebaşı Belediyesi, ” Kazdağları savunmasında kardeş belediyemiz olan Çanakkale belesiyesi’nin yanındayız. Kazdağları Hepimizin” ifadelerini kullandı.

Maltepe Belediyesi, ” Onlar inadına vazgeçmeseler de bizim inadımız inat! vazgeçmeyeceğiz! Su nöbeti Kazdağları Hepimizin” dedi.

Çiğli Belediyesi de, ” Bir Ağaç kaç altın eder? Kazdağları Hepimizin” ifadelerini kullandı.

Fındıklı Belediyesi, Nazım Hikmet’in dizelerini paylaşarak, ‘’Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. Yaşam alanlarımıza dokunmayın. Kazdağları Hepimizin” dedi.

Bornova Belediyesi, ” Kazdağları savunmasında kardeş belediyemiz Çanakkale Belediyesi’nin yanındayız. Kazdağları Hepimizin” dedi.

Karşıyaka Belediyesi, ” Kazdağları savunmasında kardeş belediyemiz Çanakkale Belediyesi’nin yanındayız. Kazdağları Hepimizin” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ” Hangi maden doğadan daha değerlidir ki… Katliama Dur de!  Kazdağları Hepimizin” dedi.

Sarıyer Belediyesi, ” Doğanın yok oluşuna sırtını çevirme, sessiz kalma!  Kazdağları Hepimizin”

Datça Belediyesi ;” Doğa mirasımız Kazdağlarının yom edilmesine sessiz kalma… SES VER!!!  Kazdağları Hepimizin”

Edremit Belediyesi ;” Su gibi ömrümüz ZEHRE boğuluyor! Katlima dur demek için Kazdağları’na ses ver!  Kazdağları Hepimizin” dediler.

Fatmanur Bayyar / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz