Biga Can Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Naci Topaloğlu’nun yanlış tanısı ve yanlış tedavi vermesi nedeniyle 5 yaşındaki çocuk bronşit oldu.

Baba 5 yaşındaki kızını rahatsızlığından dolayı Biga Özel Can Hastanesi’ndeki Doç.Dr.Naci Topaloğlu’na götürdü. Dr. Topaloğlu çocuğu muayene edip kan ve idrar tahlilinden sonra bir kutu antibiyotik ve birkaç kutu şurup yazarak “Birşeyi yok, herşey yolunda” diyerek gönderdi.

Ancak ilaçları kullanmasına karşın çocuğun durumunda değişiklik olmayıp daha da kötüye gittiğini gören baba, yaklaşık yirmi gün sonra 20 Kasım tarihinde yine aynı doktora randevu alarak götürdü ve hasteneye tekrar muayene ücreti ödedi. Dr.Topaloğlu, çocuğu ikinci kez muayene ettikten sonra “müthiş teşhisi”ni koydu;”Kızınızın geniz eti sorunu var. Bu çok net bir şekilde görünüyor. Bu tür hastalar yüzüne bakınca kendini çok net belli eder”diyerek geniz eti ve sinüzüt filmi çekilmesini istedi. Baba madem bu bu kadar net belli oluyor o zaman  ilk muayenede neden bu filmleri istemeden doğru bir teşhis koymadan antibiyotik ve farklı ilaçlar verdiğini sordu. Sorusunda ısrarcı olan ve cevap almadan film çektirmeyeceğini söyleyen baba bu tavrı nedeniyle doktordan hoş olmayan bir insana hele hele hipokrat yemini etmiş bir doktara yakışmayacak kabadayıvari ve dalga geçercesine bir tavırla hem azar işitti hem de “Madem film çektirmiyorsun, ben de tedavi etmiyorum” sözleriyle adeta odadan kovulurcasına bir muameleye maruz kaldı. Görüşme  bu şekilde sonlandıktan sonra baba Özel Biga Can Hastanesi’nden ayrıldı.

Baba kızını Çanakkale’deki Özel Anadolu Hastanesi’ne götürünce durum ortaya çıktı. 5 yaşındaki çocuk yanlış teşhis neticesinde bronşit olmuştu.  Baba bu durumu şu sözlerle dile getirdi: “Ertesi gün Çanakkale’deki Özel Anadolu Hastanesi’nde kızımın yanlış tanı ve yanlış tedavi görmesi nedeniyle 20 günlük zaman diliminde basit bir gribal enfeksiyonun bronşite çevirdiği anlaşılmış, çekilen akciğer filminde hastalığın ciğerlere doğru indiği görülmüştür. Tekrar antibiyotik başta olmak üzere  farklı ilaçlar ve buhar makinesi ile evde tedaviye ve 10 gün sonra kontrolüne karar verilmiştir.” Baba ayrıca bütün sürecin her iki hastanedeki kayıtlarda  ve elindeki tahlil sonuçlarında belgeli olduğunu da söyledi.

Baba, durumu Sağlık Bakanlığı’na da yazdığı bir şikayet dilekçesiyle iletti. Baba dilekçesinde süreci anlattıktan sonra “Bu tür kendini doktor sanan kişilerin yanlış teşhis ve tedavi şekli başta olmak üzere çalıştıkları kuruma para kazandırmak hırsı ile yaptıkları bu uygulama ve ilaç şirketleriyle olan anlaşmalarından dolayı kota tutturmak başta olmak ve gerekli kotayı tutturduklarında açıktan alacakları prim ve hediye gibi maddi değerler ile iştahı vahşice kabaran bu doktor ve hastane hakkında gerekli tüm incelemelerin yapılarak soruşturmanın ivedilikle açılmasını, takibinin ciddi bir şekilde yapılıp kurumun ve şahsın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etmekteyim” dedi. Baba kızının ve kendilerinin bu yanlış tanı ve tedavi yüzünden yaklaşık 20 gün sıkıntılı günler geçirdiğini çocuğun eğitimine ara vermek zorunda kaldıklarını kendi iş yaşamlarında da aksaklıklarla karşı karşıya kaldıkları için olayın takibinde ısrarcı bir tutum sergileyeceğini , Biga C.Savcılığına da şikayetçi olduğunu belirten başvuruyu yapacağını bildirdi.

İşte 5 yaşındaki çocuğun yirmi günlük öyküsü…

Önce yanlış teşhis ve yanış tedavi, sonra bir başka yanlış teşhis, derken, bir başka hastanede konulan asıl teşhisin verdiği bulgu; çocukta bronşit başlangıcı görülmüşür ve hastalık hızla ciğerlere inmektedir…

İnsan yaşamı, hele ki bir çocuğun geleceği bu kadar ucuz mudur doktor bey…

6 YORUMLAR

  1. biz şuana kadar bi sıkıntı görmedik hatta kendisi hep hava makinasına gönderdi tahlil gerekliysede tahlil istedi ayrıca her seferinde iyileşme olsada olmasada bir hafta sonra tekrar gelin bi durumuna bakalım dedi 1 haftada ücret alınmıyor

  2. Büyük haksızlık, böyle bir mecrada bu şekilde bence Çanakkale’nin en iyi çocuk doktorunun bu kadar acımasız eleştirilmesi çok üzücü. Ve Naci Bey’in asla tarzı olmayan bir üslupla verdiği söylenen cevaplar 5 yıldır tanıdığımız dr un hiç tarzı değil.

  3. bu nasıl bir haber yazmaktır??? böyle habercilik mi olur??? son derece “taraflı ve subjektif” bir yazı. hep yanlış işler anlatılır 1e 10 eklenip zaten. gayet memnunuz biz doktorumuzdan. gayet kibar, pozitif, işini iyi yapmaya çalışan ve insan gibi muamele gösteren bir doktor Naci Bey. teşekkür ederiz!!!

  4. Defalarca gidip hiçbir sorun yaşamadığımız bir doktordur kendisi.o bahsedilen Çanakkale deki özel hastanenin doktoruyla alakalı hiç mi şikayet yok.sadece bir şikayetten dolayı doktoru linç etmek etik değil.

  5. Lütfen haberlerinizi yazarken biraz daha dikkatli olunuz. Tamamen taraflı bir yazı olmakla birlikte siteye yakışmayan yanlış anlaşılmalara müsait bir dil kullanılmış. İnandırcılğıınızı kaybediyorsunuz.

  6. Bende bu yazilanlara katiliyorum ayni seyi bizede yapti we baskasinada bizzat kendim sahidim birdaha tedawi etmicem diyerekten

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz