Bugün 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyoruz. Öncelikle, tüm meslektaşlarımızın gününü kutluyor, yayın hayatlarını özgürce ve baskı altında kalmadan sürdürebilecekleri bir işleyiş diliyoruz.

Şehrimize bakacak olursak, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün Basın Bayramı ile ilgili açıklamasını Çanakkale’deki bir internet gazetesinden okuduk. Ne yazık ki ballandıra ballandıra basın özgürlüğünden bahseden sayın Başkan, bizi basın bültenlerinden de çıkarmış olacak ki açıklamalarının ve faaliyetlerinin mailleri tarafımıza ulaşmıyor. Biz de, bu açıklamaları şehrin tek yerel basılı gazetesi olarak farklı yerlerden takip etmek zorunda kalıyoruz

Yine de Çan’ı ilgilendiren konulara basın bültenlerimizde yer veriyoruz. Bugünkü baskımızda çıkan tercih danışmanlığı haberimiz gibi ya da güreşleri tam sayfa manşet yapmamız gibi.

Basın açıklamasında Çan geçmemesi bizi şaşırtmadı. Milletvekilliği süresi boyunca Çan adını pek geçirmeyen sayın Başkan’ın belediye başkanı olduğunda da “Başta Çanakkale” olmak üzere diye cümleye başlaması ve metnin devamında basın özgürlüğünden bahsetmesini garipsedik sadece.

Yaptığımız haber içeriklerinde de sosyal medya üzerinden birçok baskıya ve hakarete maruz kaldığımız, kraldan çok kralcı bir ekibin adeta klavye tetikçiliğine soyunduğu açıkça görülmektedir. Geçmiş dönemde olduğu gibi muhalif düşüncelere asla sabrı ve anlayışı olmayan bu yapının bir an önce değişmesi Çan için elzem bir ihtiyaçtır. Şeffaf Belediyecilik propagandalarıyla mevcut makamlarına gelen yetkililerimizden beklentilerimiz de bu yöndedir.

En önemlisi, söylemler ve yapılanlar birbirine uymalıdır. Yapılan vatandaş ve esnaf ziyaretleri alkışı hak ediyor ancak sadece bunlarla idare edilecek bir makamda olunmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Kısacası, basının özgür olduğu, yapılan her haberden sonra tehdit edilmediği, halka yalan söylemenin suç olduğu, her bir yöneticinin buna uygun hareket ettiği ve halktan biri eleştirince dahi o kişinin aranıp küfür edilmediği bir Çan diliyoruz ve basın özgürlüğü ifadelerinin samimiyetsiz sosyal medya mesajlarında, Çanakkale basınında çıkan tebriklerle değil gerçekten uygulandığı bir ilçe umuyoruz.

Uğur Mumcu’nun sözleriyle bitirelim,“İnsanlar satılır, eşyalar satılır. Küçük bir beceri işidir. Ama kalem, yumruk olmuş bir eldeyse asla satılamaz. Asla!”

Basın Bayramımız Kutlu Olsun!

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz