Çan’ın Sesi Gazetesi, 22 Temmuz Pazartesi günü Çan Kapalı Pazaryeri’nde geleneksel kurulan Çan pazarını ziyaret ederek, vatandaşlar ve esnaflarla konuştu.

Varılan sonuca göre kimse halinden memnun değil.

Pazarcı esnafı yıllardır aynı ciroyu yaptıklarını ancak son iki yıldır vergilerden bellerini doğrultamadıklarını aktarırken, vatandaşlar ise pazar fiyatlarının pahalılığına isyan etti.

Pahalılık konusunda, pazarcı esnafı ise vatandaşlarla aynı fikirde değil.

Vatandaşlar, fiyatların market fiyatlarından bir farkı olmadığını ve pazarda gezmenin bir mantığı kalmadığını belirtirken, pazarcı esnafı ise fiyatların metropol şehirlere göre ve birçok yere göre ucuz olduğunu ve para kazanamadıklarını açıkladı.

Domates satan bir esnaf,  domatesi eskiden ucuz sattığını şimdi ise pahalıya verdiğini ancak buna mecbur olduğunu belirtip, fiyatlara isyan eden vatandaşlara hak verdiğini belirtti. Esnaf, ‘’Fiyatlar pahalı diyen halk haklı, gerçekten pahalı ama bizim elimizde değil. Biz, eskiye göre mazota, gübreye dünya para ödüyoruz’’ şeklinde konuştu.

Başka  bir esnaf ise fiyatların pahalı değil aksine ucuz olduğunu belirterek, ‘’Fiyatlara pahalı diyen yalan söylüyor. Üzümü 3 liradan, karpuzun kilosunu 2.5 liradan, şeftaliyi 3 liradan veriyoruz.’’dedi.

Pazarlık yapan vatandaşlar ise pahalılığa isyan etti. Bir vatandaş, ‘’5 liraya biber satıyorlar, 4 liraya patates var. Marketten, manavdan pazarın farkı olmayacaksa, pazara gelmemize ne gerek var. 9 poşet alışverişin karşılığı 115 lira’’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan pazarcılar ve vatandaşlar Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’den klima talebinde bulundular.

İbrahim Işık / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz