CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, hükümet tarafından açıklanan yargı reformu paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erkek, “Türkiye, Hukukun Üstünlüğü Endeksinde 50 sıra geriledi. 3, 5, 10 değil tam 50 sıra. Neden? Bu tabloyu düzeltmeyen bir pakete nasıl reform diyebiliriz” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, yaptığı açıklamalarla yargı reformu paketine sert eleştiriler getirdi. Erkek, “Samimi olmak gerekir. Dün bize sunulan paket bir reform falan değil… Siz reform mu yapmak istiyorsunuz, o zaman mutlaka Anayasa değişikliği yapmanız gerekir. HSK yürütmenin, yani tek kişinin kontrolünde. Bunu değiştirmedikçe nasıl reform yapmış olursunuz… Türkiye, Hukukun Üstünlüğü Endeksinde 50 sıra geriledi. 3, 5, 10 değil tam 50 sıra. Neden? Bu tabloyu düzeltmeyen bir pakete nasıl reform diyebiliriz, Güçlü bir ekonominiz yoksa güçlü bir dış politikanız olmaz! Mutfaktaki yangın her geçen gün büyüyor. Türkiye’yi yönetemiyorlar. IMF’yi davet ettiler. Resmi olarak geldi bu temsilciler. Sonra ‘muhalefet IMF ile görüşüyor’ diyorlar. Zaten bu kişiler gittikleri ülkelerde işinsanlarıyla, muhalefetle görüşür. Acz içindeler. Düşüncelerini açıkladıkları, halkın haber alma özgürlüğüne hizmet ettikleri, haber yaptıkları için cezaevinde yatanlara dair bir düzenleme yok. Var olan ise makyaj. Kalıcı, köklü düzenlemeler yok. Birçok soru işaretli konuya dair pakette çözüm yok. Yok yere müebbet hapis alan askeri öğrenciler yatmaya devam edecek mi? KHK ile ihraç edilenlerden büyük bir kesim yargıda aklanmasına rağmen görevine iade edilmiyor. Pasaportları geri verilmiyor. Bunlar düzeltilmiyor… Yargı reformunun olmazsa olmazı bağımsız ve tarafsız yargının tesis edilmesidir. Bazı kanunlarda değişiklik yaparak bağımsız ve tarafsız yargıyı sağlayamazsanız. HSK’nın, Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştirmeden, yani Anayasa değişikliği yapılmadan bu olmaz.” Şeklinde konuştu.

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz