Kış mevsiminin kapıya dayanması Çan’da da mutfak alışverişini hızlandırdı. Kışlık alışverişlerini tamamlayan Çanlı vatandaşlar Çan Kapalı Pazaryeri’nde büyük bir yoğunluk oluşturdu.

Her Pazartesi kurulan geleneksel Çan pazarında bu hafta kış meyve ve sebzeleri ile kışlık ürünler tezgahlarda bol bol yerini alırken, sezon olması dolayısıyla balık fiyatları da ucuzladı.

Kışın en sevilen meyvelerinden mandalina 3 liradan başlayan fiyatlarla pazarda alıcı bulurken, mandalinanın fiyatı 5 liraya kadar çıkarak değişkenlik gösterdi.

Kışın bir diğer sevilen meyveleri portakal ve greyfurt da sahalara döndü. Portakal fiyatları da 7 liradan başlayarak kilosu 9 liraya kadar çıktı.

Av yasağının kalkması ve balık sezonunun açılmasıyla birlikte balık fiyatları da ucuzlarken, bol miktarda balığın uygun fiyatlarla tezgahlarda yer alması Çanlıların yüzünü güldürdü.

Hamsi ve sardalya kilosu 10 liradan satılırken, palamut uskumru gibi büyük balıklar tane fiyatı üzerinden alıcı buldu.

Mantar, ceviz, fındık, pırasa, ıspanak, turp, havuç, karnabahar, kabak, lahana, kereviz gibi kış sebzeleri de pazarda bol miktarda yerini alırken vatandaşlar tarafından da sıklıkla tercih edildi.

Yaz meyvesi olan karpuz ise pazar fiyatıyla cep yaktı. Kilosu 4-5 liradan müşterilerini bekleyen karpuz yaz aylarında kilosu 1,5 – 2 liradan alınabiliyordu.

Pazar hakkında konuşan pazarcı esnafı, ‘’Kışın yaklaşmasıyla birlikte fiyatlarda da biraz ucuzlama olduğunu görüyoruz, müşteri de pazara daha çok ilgi gösteriyor. Kış bereketiyle geldi, işlerimiz düzeldi’’ dedi.

Pazar fiyatları hakkında açıklamalarda bulunan Çanlı vatandaşlar da fiyatların uygun olduğunu ve her keseye göre olduğunu belirterek bu durumdan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz