Çanlı esnaf Gülen Büfe, son zamanlarda artan kadına şiddet olaylarına tepki göstermek için alışveriş fişlerinin altına ‘KADINA ŞİDDETE HAYIR’ yazdı.

Gülen Büfe’nin yaptığı bu uygulama, büfenin müşterilerinin takdirini toplarken, büfenin bazı kadın müşterileri gördükleri fişler üzerine duygulandı.

Çanın Sesi gazetesine açıklamalarda bulunan Gülen Büfe işletmecisi Seda Gülen, ‘’Bu iş ilk olarak sosyal medya platformu Twitter’dan çıktı. Twitter’da biz bir tekel büfesinin bu işi başlattığını görünce Çan’da da yapalım dedik ve uygulamaya başladık. 30 Ağustos’tan bu yana da kestiğimiz alışveriş fişlerinde KADINA ŞİDDETE HAYIR yazıyor’’ dedi.

İşletmesinin var olduğu süre boyunca fişlerde bu sosyal mesajın yazmaya devam edeceğini belirten Seda Gülen, ‘’Bizim işletme olarak sıradaki projemiz çocuk istismarı. Biz çocuk istismarına tepki için de yeni dönemde ‘’Çocuk İstismarına Hayır’’ diyerek tepki göstereceğiz. Fişlerin altında kadına şiddet mesajı yanında bir de çocuk istismarı mesajı yer alacak’’ ifadelerini kullandı.

Müşterilerinden çok olumlu tepkiler aldıklarını belirten Gülen, ‘’Fişleri görünce duygulanıp ağlayan müşterilerimiz oluyor, biz bu işe başlarken bu işin bu kadar ses getireceğini düşünmemiştik, kadına şiddet toplumumuzun hassas noktası olunca işler bu duruma geldi. Biz de işletme olarak müşterilerimizin ilgisinden memnunuz’’ dedi.

Zaman zaman olumsuz tepkiler aldıklarını da belirten Gülen Büfe işletmecisi Seda Gülen, ‘’Bazı vatandaşlarımız kadına şiddetin alkolden kaynaklı olduğunu düşündükleri için ve bizim işletmemizde alkol satıldığı için bizi samimi bulmadıklarını ifade edip tepki gösteriyorlar ama alkol almayıp karısına şiddet gösteren çok insan var, mesele alkol alıp almamakta değil mesele insanların zihinlerinde. Bazı kişiler hayatlarında hiç alkol içmemişler ama yolda yürürken kendileri önde yürüyüp kadın eşlerini arkasında yürütüyor aslında bu da kadına yönelik psikolojik bir şiddettir’’ şeklinde konuştu.

Gülen bu işi kadına şiddete karşı olduklarını göstermek için yaptıklarını gazetemize açıkladı.

Öte yandan Karşıyaka Mahallesi Sanayi kavşağı mevkisinde bulunan ve yaptığı kadına şiddet tepkisiyle vatandaşların takdirini toplayan Gülen Büfe’nin Kadına şiddete yönelik tepkisi devam edecek.

ezgi tezer / çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz