İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921 yılında TBMM’de kabul edilmesinin ardından 99 yıl geçerken, marşımızın kabulü tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de törenle kutlandı. Çan Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan ilçe programında marşımızın yazarı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy da anıldı. Kutlama ve anma töreni 12 Mart 2020 Perşembe günü (bugün) saat 10.00’da Çan Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarla devam etti.

Programda, ilçede düzenlenen Mehmet Akif Ersoy şiirlerini güzel okuma yarışmasında birinci olan Çan Sevim Bodur Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Emirhan Acar Akif’in Hüsran şiirini okurken, İstiklal Marşı’nın kabul edilişini anlatan video sunumu da izletildi. Daha sonra ise Akif’in ‘Ordunun Duası’ şiiri okunurken okunan şiir büyük beğeni topladı. Program Çan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryo ve drama gösterisi ile devam ederken drama gösterisi duygu dolu anlar yaşattı ve izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Düzenlenen kutlama ve anma programına Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, Çan İlçe Garnizon Komutanı Pers. Ast. Poyraz Ceylan Sevim, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Çan İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Akpınar, Çan İlçe Jandarma Komutanı Tğm. Levent Çalış, AK Parti Çan İlçe Başkanı Ömer Şahin, MHP Çan İlçe Başkanı Fevzi Karakaya, CHP Çan İlçe yönetimi, İlçe Tarım müdürü Belma Türe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çakır, okul müdürleri, Çan Belediyesi meclis üyeleri, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Görgün, Çan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cemali Ergin, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katılırken Programın sonunda düzenlenen resim, şiir yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ödüller Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, Çan İlçe Garnizon Komutanı Pers. Ast. Poyraz Ceyla,,n Sevim ve Çan Belediye Başkanı Bülent Öz tarafından verildi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, ‘’Kahraman milletimizin destana dönüştüğü ay-yıldızlı bayrağımızın coşku ile söze yansıdığı, Türk milletinin hürriyet inancının dile geldiği İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 99. yılında “M.Akif ERSOY’u ve İstiklal Marşı’nın Kabulü” anma programına katıldık. Milli benliğimizi dile, söze, coşkuya dönüştüren ve İstiklal Marşımızı yazdıran başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnet ile yad ediyorum’’ dedi.

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz