Gazetemiz, ilçemizdeki Sivil Toplum Kuruluşları ile görüşerek vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın sorunlarını masaya yatırıyor.

İlk durağımız, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Görgün..

Sayın başkanım, öncelikle misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz. Rahmetli başkanımız Mehmet Güner’den sonra devraldığınız başkanlığı yaşınızın ve heyecanınızın da verdiği şevkle sürdürdüğünüze şahit oluyoruz. Örneklendirecek olursak, yakın bir zamanda devreye giren “Esnaf Günleri” organizasyonlarının da Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak öncülüğünü yaptınız. Eski Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ile de, mevcut Belediye Başkanı Bülent Öz ile de sürekli iletişimde olarak aktivitelere kız kesmeden devam ediyorsunuz. Önümüzdeki süreçte bizleri neler bekliyor?

 Öncelikle hoşgeldiniz. Esnaf Günlerimiz, yıllardır gerçekleştirilmek istenen ancak proje aşamasından öteye geçemeyen bir süreçti. Göreve başladığımız günden itibaren, genç ve dinamik kadromuzla çalışmalarımıza başladık ve ilçemizi hareketlendirmek, esnafımızın da ekonomisine katkıda bulunabilmek adına Kaymakamımız ve Emniyet Müdürümüz ve Belediye Başkanlarımızın da yardımlarıyla Esnaf Günleri’ne başladık.

Şimdi yeniden programlamasını yaptık, 29 Ağustosta Bülent  Ecevit Caddesi ve Vaiz Mustafa Sokak’ta, 30 Ağustos tarihinde de Hazı İbrahim Bodur Caddesi’nde Esnaf Günlerimiz devam edecek.

Gerçekleşen Esnaf Günlerinin ardından geri dönüşler nasıl oldu?

Esnafımızın çok memnun olduğunu gördük. . Ocak ayından beri süren ekonomik kriz ortamından esnaflarımız çok etkilendi.  Bu kriz ortamını da nereden anlıyoruz? Geri dönüşlerden, ödemelerden, Kefalet kooperatifimiz ile yaptığımız istişarelerden. Esnaflarımızın durumunu sürekli takip etmek zorundayız.

Esnaf Günleri esnafımıza adeta taze kan oldu. Bu da öncelikle esnafımıza, sonrasında ülke ekonomimize de katkı sağlayan güzel bir organizasyon oldu.

Çan’ımızda 1330 esnafımız var. İlimiz genelindeki 32 oda içerisinde Çan Esnaf ve Sanatkarlar odası olarak ilk 2’deyiz.

Esnafımız haricinde hobi olarak el işleriyle uğraşan vatandaşlarımızın da ürünlerini sergileme ve vatandaşlarımızın beğenilerine sunma fırsatları oldu. Bu ortam sağlandığı için de mutluyuz.

Sayın Başkanım, önceden esnafımız Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndaki  birçok işi için il merkezine gitmek zorunda kalıyordu. Şimdiki süreç nasıl işliyor?

Özellikle açılış ve kapanış işlemlerinde daha önce sizin de belirttiğiniz gibi Çanakkale’ye gitmek zorundaydı esnafımız. Şu an geldiğimiz mevcut konumda, esnafımız tüm işlerini, oluşturduğumuz ve Türkiye genelinde öncülüğünü yaptığımız bir girişimle ilçemizde halledebiliyor. Çanakkale il merkezimiz bu konuda Türkiye’de ilktir. Vatandaşımız bize geliyor, evraklarını teslim ediyor. Biz 1 gün içerisinde kendisine geri dönüş sağlayarak işlem sürecini ve sonucunu bildiriyoruz. Vatandaşımızın önceki zamanlarda bu işler için ayırdığı 24 ila 48 saatlik süreci şu an 5-10 dakikaya indirmiş durumdayız.

Çanakkale Esnaf Odaları Birliği ile ilişkileriniz nasıl? 

Birliğin yönetiminde olduğumu belirterek başlayayım sorunuzun cevabına. Birliğimizde de yakın zamanda bir görev değişikliği oldu. Ünal Özcan başkanımızın göreve gelmesi de bizler için avantaj oldu. Kendisi de bizim gibi fikirlere açık, genç ve dinamik bir yönetim sergiliyor.  Örneğin, daha önceki toplantıların yarım saatte bittiğini duyuyorduk. Biz sabah saatlerinde toplantımıza başlayarak akşam saatlerine kadar projelerimiz ve yapmak istediklerimizi masaya yatırıyoruz. Hizmet anlamında yeni ne yapılabilir  heyecanıyla sürekli olarak istişarelerde bulunuyoruz. Mesela, Çan Esnaf ve Sanatkarlar odası olarak, esnafımızın problemlerini, aidat zamlarını, muhasebe ücretlerini, Bağkur-SSK ücretleri ve daha birçok sorunu ve çözüm önerilerini içeren bir dosya hazırladık. Çanakkale Esnaf Odaları Birliği başkanımızın da dosyaya olan katkılarıyla Maliye Bakanımıza dosyamızı elden teslim etme şansı bulduk. Biz, kurum başkanları olarak Bakanlıklarımızın emirlerini yerine getirmekle mükellefiz, aidat zamlarının ve muhasebe ücretlerinin odamızın tasarrufunda olmadığını bilmenizi isterim.

Çanakkale Esnaf Odaları Birliğinde yönetici konumunda olmanızın, vatandaşlarımıza  sağladığı faydalar da oluyordur mutlaka.

Tabiki. Yakın zamanda Gestaş Denizcilik İşletmeleri ile bir mutabakata vardık. Odamız esnafları %20 indirim ile yolculuklarını gerçekleştirebiliyorlar. Ünal Özcan başkanımızla da hareket etmenin çok faydası oldu bu süreçte.

Esnaflarımız için çok kısa süreler içerisinde oda ile ilgili işlemlerini halledebileceği, şeffaf ve misafirperver bir yönetim tutumu sergilediğinize de okuyucularımızın dikkatini çekmek istiyorum. Gözlemlediğimiz kadarıyla işleyiş çok hızlı ve son derece saygılı.

 Bu göreve oturmak için gelmedik. Özellikle söylüyorum, Ben Çan’ın bir çocuğuyum. Hala esnafım sanayide. Oto Elektrikçisiyim, bununla da gurur duyuyorum. Bu göreve de hizmet için geldim, kapım 24 saat açık. Burada ben bir temsilciyim, burası hepimizin, tüm esnaflarımızın odası. Ben istiyorum ki herkes rahatlıkla gelebilsin, bizlere her zaman ulaşabilsinler. Ne sıkıntıları olursa, elimizden geleni yapmaya hazırız.

Göreve geldiğinizden bu yana gerçekleştirdiğiniz hizmetleriniz ve projeleriniz haricinde bir yenilik var mı?

Evet, toplantı odamızı tamamladık. Mevcut binamızın 4. Katı boştu. Orası ile ilgili çalışma gerçekleştirdik ve odamıza kazandırdık. 650 esnafımızın muhasebesini tutuyoruz. Toplamda odamıza kayıtlı 1330 esnafımız var. Senede bir kez işlemleri için geliyorlardı, bu 3 aya düştü. Çalışmalarımız hızlandıkça 3. Katımızda bulunan toplantı odamızın yetersiz kaldığını gördük ve 4. Katı da hizmete açarak muhasebe ve toplantı odası olarak hizmete sunduk.

Yılın belli yoğun günlerinde odamız personeli de, ekstra bir ücret talep etmeden adeta canla başla esnafımız için çalışmalarını sürdürüyorlar. Sizin aracılığınızla onlara da teşekkür etmek istiyorum. Çok cefakar, özverili ve çalışkan bir ekibe sahip olduğum için çok mutluyum.

Üniversite öğrencileri ile  odanızın iletişimi nasıl? Normal şartlarda üniversite öğrencileri şehrin esnafına ciddi anlamda katkılar sağlar ancak bu durum ilçemizde ne yazık ki böyle değil. Adeta esnaf ile öğrenciler arasında senelerdir bir duvar var gibi. 

Öğrencilerimizle ilgili çalışmalarımıza da başladık. Kendileri ve eğitim görevlileri ile de görüşmelerde bulunarak esnaflarımızdan öğrenci kartlarını gösteren kardeşlerimize indirimler aldık. Tüm esnaflarımızı gezerek indirim ve aktiviteler için sözlerimizi de aldık. Yeni  eğitim-öğretim yılının açılışıyla birlikte projelerimizi ve çalışmalarımızı hayata geçireceğiz.

 Esnafımızın şikayet, görüş yada önerileri olursa ne yapmalılar?

 Şunu belirtmek istiyorum, eksiğimiz kusurumuz olabilir, olacaktır. Her zaman söylüyorum, eleştirilere açığız. Ancak bunu sosyal medyada yazıp eleştirerek yapmak yerine, odamızın kapıları her bir vatandaşımıza sonuna kadar açıktır. Buyurun gelin, çayımızı kahvemizi için. Birlikte istişare ederek sorunlarımızın üzerine gidelim ve çözüm yolları arayalım.

Bununla ilgili yaptığımız yeni bir çalışma var, şikayet kutularımızı uygulamaya geçirmek üzereyiz. Bu kutularımızı ilk etapta Üniversite, Menderes Parkı Çevresi ve Kapalı Pazar yerine konumlandıracağız.   Bu kutulara bırakılan şikayetler 15 günde 1 tarafımızdan incelenecek ve gerekli görüşmeler sağlanarak çözüm yolları aranacak. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla gerek isimleriyle, gerek isimsiz olarak bu formlar aracılığıyla bizlere ulaşabilirler. Bu yolla bizlere ulaşan vatandaşımızın kim olduğu, tam bir gizlilik içerisinde incelenecek. Kendi personelimle dahi paylaşmadan bizzat kendim inceleyeceğim. Bu konuda da vatandaşlarımızın içi rahat olsun.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ederim geldiğiniz için, esnafımız için çalışmaya tüm enerjimizle devam edeceğiz. 29-30 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Esnaf Günleri’ne tüm halkımızı bekliyoruz.

Muhammed Yavaş / Çan

 

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz