NE OLACAK BU ÇOCUKLARIN HALİ?
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 16:57
 
NE OLACAK BU ÇOCUKLARIN HALİ?
Gündem Haberi
NE OLACAK BU ÇOCUKLARIN HALİ?

Çan'ın kenar mahallerinden biriydi Efe Çavuş olarak da bilinen Osman Efendi Mahallesi. Ve 1999 yılında bir okul kazandırıldı bu mahalleye. Kuvay-ı Milliye kahramanı Osman Çaneri'nin adı verilerek. Dönemin milli eğitim bakanı Metin Bostancıoğlu'nun katılımı ile açılışı yapıldı.

Aradan 21 yıl geçti. Okul, son yapılan deprem muayenesinde depreme dayanıksız çıktı, o dönem dayanıksız okul yapan yüklenici firmaya dava açıldı mı tabii orası da muamma. Okulun yıkılması kararı üzerine veliler ayaklandı. Mağduriyetin giderileceği sözü verildi yetkililer tarafından. Okulun öğrencileri Özer İlköğretim Okulu'na taşındılar. İki okul aynı binada sabahçı öğlenci büyük sıkıntı olacaktı neyse ki pandemi patladı.

Tam 1,5 koca yıl geçti. Yıkılan okulun bırakın yapılmasını, enkazı toplanmadı, çocuklar oynarken topladılar taşları.

Normalleşme ardından yüz yüze eğitim başladı. Okulun öğrencilerinin mağduriyeti ise giderilmedi. Bir ilkokulu da olan Osman Çaneri'nin minik öğrencilerini Özer İlköğretim Okulu’na taşımak kimsenin aklına gelmemişti, koskoca yaz tatili geçti servis ayarlanmadı.

Minik öğrenciler sahipsiz bırakılırken Çan Kaymakamlığı, Çan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bir şey yapamadılar. Bize gelen duyumlara göre Kaymakamlık Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Mili Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlığa topu atıyormuş. Oysa çok basitti kaymakam talimat verecekti, milli eğitim servisi ayarlayacaktı, müdür de güzergahı belirleyecekti.

Sonuç: Öğrenciler şoför insafına bırakıldı, veliler kendi cebinden servis ayarladı.

Duyduk, duyuyoruz başka mağduriyetlerin de yaşandığını. 4-5 öğrencinin bir araya gelip taksi tutarak okula gittiği haberleri geliyor haber merkezimize.

Okulu yıkmak kolay ama bu plansızlık nereye kadar?

Sayın yönetenler sizin kendi inisiyatifinizi kullanarak bu öğrencilerin mağduriyetini giderme yetkiniz yok mu?
Ve soruyoruz sahi ne olacak bu yıkılan okullar?

İstiklal okulsuz, Osman Efendi okulsuz, Çan Lisesi yıkık.

Görüyor musunuz?

Farkında mısınız?

Kaynak: Editör:
Etiketler: NE, OLACAK, BU, ÇOCUKLARIN, HALİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı