İyileşti, Çanakkale’ye geldi, açıklamalarda bulundu
Haber
03 Ocak 2021 - Pazar 18:21
 
İyileşti, Çanakkale’ye geldi, açıklamalarda bulundu
Koronavirüs salgınına yakalanan ve gördüğü tedavinin ardından iyileşen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek memleketi Çanakkale’ye geldi.
Siyaset Haberi
İyileşti, Çanakkale’ye geldi, açıklamalarda bulundu

Çanakkale’ye gelmesinin ardından parti binasından basın toplantısı düzenleyen Erkek düzenlediği basın toplantısıyla Çanakkale ve ülke siyasetine dair açıklamalarda bulundu.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin sebebinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olduğunu söyleyen Muharrem Erkek, ekonomik krize bir de pandemi salgının eklendiğine dikkat çekti.

İktidarın açıkladığı esnafa destek paketini Sadaka olarak nitelendiren Erkek; “Destek dedikleri, kredi, bu kredileri iş yapamayan esnaf nasıl ödeyecek” sorusunu yöneltti.

Çanakkale yerelinde esnaf, işçi ve çiftçilerin zor durumda olduğunu belirten Muharrem Erkek; “Çanakkale’de maalesef esnafımız, çiftçimiz toplumun büyük bir kısmı çok zor durumda. Çanakkale il genelinde esnaf sayımız 22 bin 980’dir. Çanakkale’de esnaf sayımız artıyor biliyor muydunuz? Neden artıyor açıklayayım; çünkü üniversite mezunları işsiz. İşsizlik o kadar büyük ki; yıllarca çocuğunu okutan ebeveynler son birikimleri ile borçla harçla bir yer açıyorlar. Bunun için artıyor, en azından gidecek bir yerleri olsun diye. Ama esnaf gerçekten kan ağlıyor. Esnaf birliği, oda başkanlarımızla da görüşüyoruz durumlarını biliyoruz. Merkezde 6 bin 700 esnafımız var; destek verdik diyorlar; verilen destek Türkiye genelinde 4,5 milyar lira. 3 ay için verildi, Çanakkale’deki esnafımızın üçte biri alacak bu desteği, o da günde 33 liraya tekabül ediyor. Destek denilen bu; sadaka veriyorlar esnafa. 2020 yılında saray iktidarının kullandığı para 2 trilyon liradır, esnafa verilen 4,5 milyar lira. Böyle bir şey olabilir mi” tepkisini gösterdi.

Esnafa verilen desteğin büyük çoğunluğunun Kredi olduğunu, esnafın zaten borlarını ödeyemezken yeniden borç verilmesini destek olarak nitelendirilmesine tepki gösteren Muharrem Erkek; “Verdikleri kredileri de destek diyerek açıklıyorlar. Esnaf bu kredileri nasıl ödeyecek göreceğiz. Çanakkale tarımsal ürün açısından Türkiye’nin ilk onundadır ve çok zengin bir il durumundayız. Ama tarımda çiftçimizin durumunu sürekli Çanakkale Milletvekilleri olarak TBMM’de gerek soru önergeleri ile gerekse konuşmalarımızla sürekli gündeme getiriyoruz. Kendi çiftçisini kendi eliyle yine kooperatif eliyle ezdiren bir hükümet var şu an iktidarda. Çiftçilerimiz de bunu çok iyi biliyorlar. Toplumda herkes korkmuş durumda sesini çıkartamıyorlar. Tüsiad bile konuşamazken; esnaf, çiftçi nasıl konuşsun? Biz önerilerimizi veriyoruz ama sorunu çözmeye uğraşmayan bir iktidar var. İktidar vekili Çanakkaleli arkadaşlarımız da esnafımızın, çiftçimizin durumlarını yakından takip etsinler” dedi. Çanakkale’nin Türkiye’nin önde gelen Tarım ürünü yetiştirici bir il olduğuna dikkat çeken Muharrem Erkek, Çanakkaleli çiftçi ve üreticilerin perişan bir durumda olduğunu söyledi.

Erkek; “”Çanakkale’de özellikle; Biga, Çan, Yenice, Ezine ve Bayramiç büyük ve küçükbaş hayvancılığının önde gelen ilçeleridir. Bu ilçelerimizde üretilen süt miktarı çok önemli. Avrupa’da bir kişinin yıllık süt tüketimi 346 litre iken bizim ülkemizde 145 litre. Çocukların, gençlerin gelişimi olan en temel üründen bile mahkumuz. Çiftçimiz, üreticimiz sattığı süt ile yem alamıyorsa eğer; hayvancılık yapamaz. Yem sanayicisi de dışarıya bağımlı hale getirilmiş durumda. Böylesi basiretsiz bir yönetimle karşı karşıyayız. Çanakkale’deki süt ürünleri üreticilerimizin sorunları ilgili önerge veriyoruz. Veriyoruz ama sorunlar çözülmüyor. Orman alanlarımız hızla kayboluyor; son 20 yılda il genelinde çok ciddi orman kaybı var. Ekosistemi çevreyi koruyamadığımız için oluyor bunlar’’ dedi.

Son günlerde gündeme gelen Çanakkale-Balıkesir kıyı planının çok önemli olduğunu ve bu planla bakir koylarını ranta açmak istenildiğini ifade eden Erkek; “Yatırım doğru ve planlı yatırım olmalı. Gerekli itirazlar yapıldı. Bütün ilgili ve uzmanlar bir araya geldi ve konuyu yakından takip ediyorlar. Bizde Çanakkale ve Balıkesir Milletvekilleri olarak araştırma önergemizi vereceğiz. Biliyorsunuz Çanakkale Balıkesir 1/100000’lik plan var. Bu planın mutlaka revize edilmesi lazım. Çünkü köprü bitecek, bununla beraber yollar olacak yerleşim ve yatırım olacak. Plansız, programsız bir yönetimle karşı karşıyayız. Çan’da yılın 170 günü insan sağlığını tehdit eden raporlar var, Neden? Çünkü orada bir termik santralde filtreleme yok. Yas çıkarttık anacak uygulamayı, denetlemeyi kim yapacak?” dedi. Sözlerini sürdüren Erkek,  “İşsizliği yoksulluğu bir kenara bırakmışlar Bay Kemal-CHP diyorlar, Türkiye’yi Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’mi yönetiyor. Sorumluluk sende. İnsanlar çöp konteynırlarından yemek arıyorsa bunun utancı da sorumluluğu da sana ait. Birde yoksulluk yok diyorsunuz. İlk seçimde iktidar olacağız. Hiç kimse umutsuzluğa kalmasın. Türkiye güçlü ve büyük bir ülke. Kaynakları olan bir ülke bunun sahibi de halktır. Kaynakları doğru kullandığınız zaman demokrasiyi tahsis ettiğimiz zaman Türkiye’nin ağır sorunlarını çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Muhammed Yavaş
Etiketler: İyileşti,, Çanakkale’ye, geldi,, açıklamalarda, bulundu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı