Bütçe tartışmalarına Vali Aktaş da dahil oldu, reddedildi
Haber
03 Ocak 2021 - Pazar 18:19
 
Bütçe tartışmalarına Vali Aktaş da dahil oldu, reddedildi
Çanakkale İl Genel Meclisi’nde, CHP’nin 18 kişilik grubu çoğunlukta olduğundan 2021 yılı bütçesi fazlada tartışma yaşanmadan meclisten oy çokluğu ile geçti. Yenice ilçesine ayrılan bütçe konusunda AK Parti’nin itirazları sonrasında Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, bütçeyi onaylamadı.
Siyaset Haberi
Bütçe tartışmalarına Vali Aktaş da dahil oldu, reddedildi

Vali Aktaş’ın bütçeyi onaylamaması üzerine gerilim artarken Vali İlhami Aktaş’ın meclise sunduğu gerekçeli kararının 12 sayfa olduğu ve teknik eksikliklere dikkat çekerek düzeltilmesini istediği öğrenildi.

AK Parti İl Başkanı Naim Makas’ın Yenice’ye ayrılan bütçe üzerindeki itirazları sonrasında Vali İlhami Aktaş’ın bütçeyi red etmesi CHP Grubunun kararı siyasi olarak değerlendirmesine sebep oldu.

25 Aralık 2020 tarihinde 4,5 saat süren olağanüstü toplantıda CHP grubu red edilen bütçe üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan tekrar oy çokluğuna dayanarak onayladı. 12 sayfalık teknik eksikliklerin düzeltilmeden Vali İlhami Aktaş’a gönderilmesi sonucunda beklenen oldu. Vali İlhami Aktaş, 31 Aralık 2020’de onaylanması son gün olan bütçeyi 29 Aralık 2020 tarihinde ikinci kez red ederek meclise gönderdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan ikinci kez bütçenin red edilmesini siyasi olarak değerlendirerek; “Geçtiğimiz yıl GESTAŞ’a kefillik için 3 kez dosya gönderen Vali Orhan Tavlı CHP’nin hazırladığı 2020 yılı bütçesini red etmeden onaylamıştı. Bugün geldiğimiz noktada ise aynı şekilde ve yönetmeliklere uygun olarak hazırladığımız bütçe ikinci kez red edilmiştir. 2021 yılına girdik; bugün bu çağda Çanakkale’nin merkeze bağlı köylerinden Tavşantepe’nin köyünde elektrik bulunmuyor. Bu köye elektrik gitmemesinin sorumlusu AKP’dir. Hazırladığımız bütçede birimlerin kaynaklarından yapılan kesintileri yıllardır ihmal edilmiş köylere hizmet götürmek için aktardık. 40 yıldır taşları değişmemiş köy yolları var; kimi köylerde doğru düzgün kullanılacak yol kalmamış. AKP bu köylere hizmet götürmediği için böyle bir bütçe hazırlandı. Önümüzdeki 5 yıl için hizmet gitmemiş köylere ve acil ihtiyaçları tamamlamak için hazırladığımız bütçenin kabul edilmemesi düşündürücüdür” dedi.

 

Kaynak: Editör: Muhammed Yavaş
Etiketler: Bütçe, tartışmalarına, Vali, Aktaş, da, dahil, oldu,, reddedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı