“BİR YAŞAM, BİN UMUT”
Haber
24 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:05
 
“BİR YAŞAM, BİN UMUT”
Gündem Haberi
“BİR YAŞAM, BİN UMUT”

“BİR YAŞAM, BİN UMUT”
Çanlıların Bodur babası, çocukların helikopter amcası, Kale Grubu’nun kurucusu ve Onursal Başkanı Merhum Dr. (h. c.) İbrahim Bodur, 23 Mayıs 2016’da 88 yaşında hayatını kaybetti. Vefatının beşinci yılında tüm Çanlılar tarafından dualar ve bıraktığı hatıralar ile anıldı.
Hayatının merkezinde insan olan ve doğduğu topraklardan biran bile ayrılmadan, doğduğu toprakları tüm Dünya’ya tanıdan Merhum Dr. (h. c.) İbrahim Bodur, 65 yılı aşkın sanayicilik hayatı boyunca ülkesine hizmet etme peşinde koştu. Girişimciliği ve başarıları ile herkese örnek olan Dr. (h. c.) İbrahim Bodur topraktan geldi, toprakta büyüdü, topraktan üretti ve toprağa döndü.
“Ülkesine, insanlarına ve inanca adanmış bir yaşam”
Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, vefatının beşinci yılında babası Dr. (h. c.) İbrahim Bodur’u anlattı.
Zeynep Bodur Okyay, insan sevgisi ve vefanın Dr. (h. c.) İbrahim Bodur’u en iyi anlatan kelimeler olduğunu söyleyerek, “Attığı her adımda içindeki insan sevgisini ve insana faydalı olma istediğinin izlerini görmek mümkün. Her başlattığı girişimde veya alacağı kararda, katkı vereceği bir işte, destek verdiği bir konuda mutlaka toplumsal faydayı ve Türkiye’ye katkı yapmayı önceliklerdi. Bize de bu anlayışı miras bıraktı. Attığı her adımı insan sevgisi, memleket sevdası ile atan gerçek bir rol modeldi. İbrahim Bey’in başlıca meselesi üretimdi. Tüm hayatı boyunca üretimin bir numaralı meselesi olduğunu, bir ülkenin sanayileşmeden, bir değer yaratmadan, üretmeden yalnız tüketmekle kalkınmayacağını savundu. Hür teşebbüsün önemini sık sık vurgulardı” dedi.
1957 yılında fabrikanın ilk temellerini attığında Türkiye’de çok az sanayi kuruluşu olduğunu belirten Zeynep Bodur Okyay sözlerine şöyle devam etti; “Girişimciliğe olan inancı sonsuzdu. Yöre halkını girişimciliğe özendirir, kurduğu şirketlere ortak ederdi. Bu topraklardan nice İbrahim Bodur’ların çıkması en büyük arzumuz. Bu nedenle sosyal fayda yaratacak nice yeni nesil sosyal girişimcileri desteklemek için rahmetli babamın adına çok yakıştığına yürekten inandığım ‘İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik ödül tören’i programını bu yıl beşinci kez düzenliyoruz. Onun açtığı yolda ilerliyoruz. İbrahim bodur benim babam ama aynı zamanda, Allah’ın bir lütfu olarak benim rol modelim. Zor zamanlarda onun yaptıklarını düşünerek manevi destek aldığım güç kaynağım. Babamın, bugün ki Zeynep bodur Okyay’ı şekillendiren, her zaman yoluma ışık tutan iki değeri vardı; Sorundan değil sorumluluktan beslenmek ve ne yaparsak yapalım en basit işi bile tutkuyla yaparak çok çalışmak. Dokunduğu herkesin yaşamına, insan sevgisi ile bir tohum ekti. Bugün o tohumların bir çoğu filizlendi, yurdumuzun dört bir yanında çiçek açtı.
“Toprağa adanmış bir ömür”
Yenice’nin Nevruz köyünden çıkarak memleketin sanayileşme yoluyla kalkınmasına vesile olan, ‘önce insan’ diyerek 88 yıllık ömrünü doğduğu topraklara vakfeden Dr. (h. c.) İbrahim Bodur, henüz 21 yaşındayken çalışma hayatına atıldı. Doğduğu toprakların insanıyla birlikte doymak, kalkınmanın Anadolu’dan başlamasına öncülük etmek temel arzusuydu. 1957 yılında nüfusu 1.000 kişiyi geçmeyen Çan’da seramik karo fabrikasının temellerini atarken, yerel kalkınmanın da ilk kıvılcımlarını ateşledi. Hayallerine yöre halkını da ortak etti. Bir olmanın, birlikte başarmanın temelleri orada atıldı. Yalnızca Çan değil tüm Çanakkale halkı ‘halka açık şirket’ kavramıyla tanıştı. Çanakkale Seramik Fabrikası’nın başarısına ortak oldu ve birlikte büyüdü. Pek çok genç eğitim olanağına kavuştu ve edindiği nitelikle yerel kalkınmaya destek oldu. İbrahim Bodur’un inanç azim ve gayreti, yalnızca Çanakkale’de değil, Anadolu’nun her bir köşesinde vücut buldu. İbrahim Bodur’un sanata duyduğu tutku sanayiciliğinin de öncesine dayanıyordu. Robert Koleji kütüphanesinde geçirdiği saatlerde yalnızca ders çalışmamış, edebiyatla da haşır neşir olmuştu. Şiire ve Türk Sanat Müziğine duyduğu hayranlık, daha o yaşta denemeler yazmasına ve Robert Koleji bünyesinde bir Türk Sanat Musikisi Cemiyeti kurarak konser verilmesini sağlamasına vesile olmuştu. İbrahim Bodur, büyük sanayi atılımı için harekete geçtiği ilk yıllardan itibaren sanat ile kurduğu gönül bağını korudu.
“Tüm Çan’ın Bodur babası”
Çan’da hangi eve girerseniz girin mutlaka Kaleseramik fabrikalarında çalışan ya da oradan emekli olmuş birine rastlarsınız. 1957 yılından bu yana topraktan, havaya ulaşan Kale grubu şirketlerinin özellikle Çanakkale bölgesi için değeri çok farklıdır. Bundan 5 yıl önce 23 Mayıs 2018 tarihinde babamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadık. Bıraktığı tüm değerlere onun öğrettiği gibi, önce insan ve üretim diyerek sahip çıkıyoruz. Bodur babamızı sevgi, saygı, derin bir özlem ve rahmetle anıyoruz.
 
Kaynak: (ÇHA) - Çan'ın Sesi Editör:
Etiketler: “BİR, YAŞAM,, BİN, UMUT”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı