Kanadalı Alamos Gold şirketi ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında yürütülen altın ve gümüş madeni projesinde çalışmalar devam ederken ağaç kesimleri ve kazılar da hızlı bir şekilde sürüyor.

Maden sahasının yakınında projeye karşı çevreciler tarafından başlatılan direniş ise 60 günü aşmış durumda. Eylemciler çadırlarıyla alanda kalmaya devam ediyorlar, gitmeye de niyetleri yok. 60 günü aşkın süredir tüm ülke kamuoyunun dikkatini Kirazlı bölgesi çekerken ve pek çok sanatçı, siyasetçi hem alana gelerek hem de sosyal medya mesajlarıyla destek yağdırırken firma Doğu Biga Madencilik ve Alamos Gold ise sessizliğini koruyor.

Peki kim bu Alamos Gold?

Alamos Gold; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Meksika ve Türkiye’de projeleri bulunan bir maden şirketi. Yound Davidson (Kanada), Island Gold (Kanada), Mulatos (Meksika) ve El Chanate (Meksika) şirketin bugüne kadar üretime geçmiş madenleri. Alamos Gold’un faaliyet aşamalarda bulunan projeleri ise Lynn Gölü (Kanada), Esperanza (Meksika), Quartz Dağı (ABD), Kirazlı (Türkiye), Ağı Dağı (Türkiye) ve Çamyurt (Türkiye).

Şirketin Türkiye’de kurmak istediği üç altın madeni bulunuyor. Bu üç proje de Çanakkale il sınırları içerisinde. Çan, Bayramiç ve Çanakkale bölgelerinde.

Şirket, Türkiye’deki faaliyetlerini yüzde 100 sahibi olduğu Çanakkaleli firma Doğu Biga Madencilik üzerinden yürütüyor. Alamos Gold’un odaklandığı şirket politikaları arasında “düşük maliyetli üretim” önemli bir yer tutuyor.

Hem Alamos Gold hem de yerli taşeron Doğu Biga Madencilik kuracakları altın madeninin ZARARSIZ olduğunu savunuyor ancak kazın ayağı öyle değil.

Proje için şirket yetkilileri 45 bin ağacın traşlandığını belirtirken bakanlık bunu 13 bin olarak güncelliyor. TEMA Vakfı ise traşlanan ağaç miktarını 195 bin olarak açıklıyor.

Proje sahibi şirket yetkilileri her sıkıştığında topu ilgili bakanlığa atıyor ama Doğu Biga Madencilik ve Alamos Gold’un vukuatları bitmek bilmiyor.

Şirket ilk olarak yabancı yatırımcıları etkilemek için yalanlarla dolu bir “2017 Sürdürülebilirlik Raporu’’ hazırlatıyor. Raporda, yerel halk ve yönetimle sürekli iletişim halinde olunduğu, ve topluma okul, festival, burs konusunda yardım edildiği iddia ediliyor ama gerçek öyle değil. Alamos Gold’un vukuatları bununla da sınırlı değil. Şirket CEO’su katıldığı televizyon kanalında skandal bir açıklama yaparak, ‘’Türklerin taş taşıma konusunda başarılı olduğunu belirterek bu alanda Türk işçi çalıştıracaklarını’’ ifade ediyor. Şirketin, kendi ülkesindeki maden sahası yemyeşil, doğaya zarar ise minimum seviyede ancak Türkiye ve Meksika’daki projeler de doğa talanı had safhada. Ayrıca şirketin kendi ülkesi dışında faaliyet gösterdiği ülkelerde suç örgütleri ile, uyuşturucu kartelleri ile, çeteler ile ve paramiliter gruplar ile de anlaşma halinde olduğu gibi vahim iddialar mevcut. Bu iddialar ise ulusal pek çok haber sitesinin haberleri ile destekleniyor. Bu haberlerde Alamos Gold ve faaliyet gösteren diğer Kanadalı maden firmaları suç örgütleri ve terör gruplarına hem çıkardıkları madenlerden pay verdikleri, hem de kendilerine karşı ses yükselten, aleyhlerinde konuşmalar yapan, yazılar yazanlara gözdağı verdirip kaçırdıkları yer alıyor. Latin Amerika’da yerel halkın tehlike ile karşı karşıya kaldığı ve Kanadalı şirketlerin dahil olduğu manşetler her hafta ortaya çıkıyor.
örneğin Ekvator’da madenciliğe karşı olan bir yerel yöneticinin Ekvator’da yer alan yerel bir paramiliter grup tarafından öldürülmesi bu ülkeyi ayağa kaldırmış. Peru’nun Hudbay madenine tepki gösterenlerin korkutulduğu da yine ulusal haberlerde yer almış. Cusco yakınlarındaki mineral zengini bir bölgede maden şirketine karşı olan yerlilerin çeteler tarafından darp edildiği de haberlerde yer alan bilgiler arasında ve tüm bunlara rağmen Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik faaliyetlerine Türkiye’de devam ediyor. Üstelik Doğu Biga Madencilik şirinlik yapmak adına altın madenciliği faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgelerdeki köylere çeşitli yardımlarda bulunmuş. Camilerini boyamış, futbol takımlarının forma sponsoru olmuş, banklar yaptırmış.

Mesele bununla da sınırlı değil. Bir de asıl sıkıntı var. SİYANÜR. Gelin bu CİCİ ŞİRKET Alamos Gold’un geçmiş vukuatlarını bir inceleyelim. 2000 / MACARİSTAN Bir kaza sonucu siyanür ve ağır metaller içeren 100 metre küplük atık su Lapus Nehri’ne oradan da Tuna Nehri’ne sızdı. Bütün canlılar yok oldu. 2013 / MEKSİKA Alamos Gold’a ait altın madeninde siyanür taşıyan tankerin devrilmesi sonucu pek çok canlı zarar gördü. 2016 / MEKSİKA Şirketin El Chanete isimli madeninde 10 bin litre siyanür sıkıntısı yaşandı. Maden bölgesi ve yakınında hayat yok oldu.

Sadece Alamos Gold firması değil tüm maden firmalarının SİYANÜRLÜ ALTIN MADENCİLİĞİ yüzünden dünyanın pek çok ülkesinde açmış olduğu tahribatlar kaynaklarda mevcut. Tüm bunlar olmuşken hala Türkiye’ye hem de Çanakkale’ye kurulması planlanan altın madenciliğine DUR demeyecek miyiz?

MUHAMMED YAVAŞ / ÇAN

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz