Çan’daki evinden “Markete gidiyorum” diyerek çıkan ve daha sonra kendisinden uzun süre haber alınamayan zihinsel engelli G.U.’ya (22) tecavüz ettiği iddia edilen 5’i tutuklu 10 sanığın yargılanmasına Bursa’nın İnegöl ilçesinde devam edildi. Duruşmada, genç kızın engelli raporu adli tıptan istendi.

Olay, geçen yıl Temmuz ayında meydana gelmişti. Çan’da Karşıyaka Mahallesi’nde ikamet eden G.U., “Markete gidiyorum” diyerek evden ayrılmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Yüzde 40 zihinsel engelli olan genç kız her yerde aranmıştı.

Genç kız, Kütahya’daki arkadaşlarının yanına gitmek için Çanakkale’de akaryakıt istasyonundan TIR’a binerek Bursa’nın İnegöl ilçesine gitmiş ve burada Caner Y. ile tanışmıştı. Daha sonra Caner Y. genç kıza cinsel saldırıda bulunmuş ve Caner Y.’nin arkadaşları da G.U. ile ilişkiye girmişti.  Başına gelen travmatik olayın ardından Genç kız oradan kaçmayı başararak önce Kütahya’ya, ardından trenle Eskişehir’e gelerek başından geçenleri karakolda anlatmıştı.

Burada başlatılan soruşturma kapsamında kıza tecavüz eden Caner Y. ve olaya karıştıkları iddia edilen Ali K., Ayhan Y., Emir K. ve Uğur C. E.G., T.G., İ.A., S.B. ve Y.K. gözaltına alınmıştı. Savcılık ifadelerinin ardından Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen 10 kişiden Caner Y., Ali K., Ayhan Y., Emir K. ve Uğur C. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, E.G., T.G., İ.A., S.B. ve yüzde 50 zihinsel engelli olduğu öğrenilen Y.K. ise adli kontrol şartı ile serbest kalmıştı.

Konuya yönelik devam eden davada, haklarında ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan 16’şar yıl hapis cezası istemiyle dava açılan 5’i tutuklu 10 sanık İnegöl’de yeniden hakim karşısına çıktı. Tutuklu sanıklardan Ali K., suçlamaları kabul etmezken, G.U. ile kendi rızasıyla ilişkiye girdiğini söyledi. Diğer tutuklu sanık Ayhan Y. ise kızla birlikte hayvan çiftliğinde kaldığını ancak ilişkiye girmediğini söyledi.

Bir diğer tutuklu sanık Emir K. da savunmasında, “Ali K., bir kızın 50 TL karşılığında ilişkiye girdiğini söyledi. Gelip gelmeyeceğimi sordu. Ben de işim olduğunu söyledim. Gelmeyeceğimi söylememe rağmen 3-4 kez telefonla aradı. Son aramada telefona çıkan kız ‘Arkadaşların soruyor geliyor musun?’ dedi. Daha sonra beni görüntülü aradılar ve kız yarı çıplaktı. Ben de 6 bira ve tost alarak çiftliğe gittim. Orada kızla birlikte Ayhan Y. ile Ali K. vardı. Oturduğumuz sırada yanıma gelen kız beni tahrik etti, birlikte olduk. 10 aydır tutukluyum. Mağdurum” diyerek savunma yaptı.

Tutuklu sanıklardan  Uğur C. ise 100 TL karşılığında kızla ilişkide bulunduğunu belirtip “4 Temmuz günü kahvelerde konuşuluyordu. Ben de bunu Emir K., isimli arkadaşıma sordum. Daha sonra birlikte kızın kaldığı hayvan çiftliğine gittik. Kız bana burada 100 TL karşılığında eskortluk yaptığını söyledi. Ben de 100 TL vererek ilişkiye girdim” ifadelerini kullandı.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile bağlanarak savunma yapan Caner Y. ise psikolojik tedavi gördüğünü belirtti. Mahkeme 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilirken, genç kızın adli tıptan raporunun gelmesi ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 26 Kasım tarihine erteledi.

Onur Encür / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz