Çan Ziraat Odası meclisi 8 Eylül Pazartesi günü yönetim kurulu başkanı Hasan Şahin ve meclis başkanı Halil Yücel başkanlığında toplanarak Çan Ziraat Odası toplantı salonunda meclis toplantısı yaptı.

Çan Ziraat Odası’nın meclis toplantısına Çan Şöförler ve Otomobilciler Odası Derneği Başkanı Cemali Ergin de katıldı.

Toplantıda Çan’da bulunan termik santraller ve Kirazlı Balaban bölgesine kurulması planlanan altın madenine yönelik karar aldıklarını belirten Hasan Şahin, ziraat odası olarak termik santrallerin ve altın madeninin Çan halkına zarar vermemesini istediklerini ifade etti.

Toplantı sonrası bir basın açıklaması yapan Çan Ziraat Odası, “Termik santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurlarını oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Bu durum İnsan ve doğa sağlığının etkilerinin yanı sıra tarım ve hayvancılığı da olumsuz yönde etkiliyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın tarım ve hayvancılık yapması zorlaşıyor. Küllerin ağır metal radyoaktif elementlerce kirlenmiş olma olasılığından çevreye daha az zarar vermesi için kül depolama alanlarının özenle seçilmesi ve taşınması hayati önem arz etmektedir. Toz ve kül tutmaya yarayan elektrostatik filtrelerin çalışmasına dikkat edilmesi, zamanında değiştirilmesinin de dikkatli takip edilmesi gerekmektedir. Altın ayrışımında kullanılan siyanürün toprağa ve bölgenin sularına karışma ihtimali vardır. 72 milyon ton malzeme çıkartılacağı ve bunun için 20 ton siyanür kullanılacağı belirtilmektedir. bu malzeme alınırken patlatıcıların kullanılacağı bunun da yeraltı sularını etkileyebileceği, özellikle altın üretiminde çok atık ortaya çıkacağı ortadadır ve bu da doğaya ve insanlığa zarar verecektir. Yoğun konsantrasyona sahip siyanür toprağa ve suya karışır ve doğadan hemen kaybolmaz. Siyanür havuzlarının deprem, aşırı yağış ve sel gibi durumlarda sızıntı taşma gerçekleşirse çevredeki insan ve hayvan sağlığına zararlı olacağını tekrar belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullanarak altın madenciliği faaliyetleri ve termik santraller konusunda duydukları endişeyi dile getirdiler.

Muhammed Yavaş / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz