Çan Çevre Derneği bugün Çan Adalet Sarayı’na giderek, Kirazlı – Balaban bölgesinde kurulması planlanan altın madeninin söz verilenden fazla ağaç kesimi yapması nedeniyle suç duyurusunda bulunarak basın açıklamasında bulundu.

Çan Çevre Derneği avukatı aracılığı ile yapılan suç duyurusu ve basın açıklamasına Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız ve dernek yönetim kurulu, Çan Belediye Başkan yardımcısı İsmail Ünal, CHP Çan İlçe Başkanı Atilla Erbil ve dernek üyeleri katıldı.

Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız basına yaptığı açıklamada, ‘’40 gündür devam eden Çanakkale’nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı’nın havzasında sürdürülen su ve vicdan nöbetine devam ediyoruz. Su havzasında bulunan 13 bin ağaç kesildiği iddiasının doğru olmadığı ve 195 bin ağaç kesilmesinden dolayı ve burada bilirkişi heyetindeki imza çelişkilerinden dolayı biz dernek olarak Kazdağları’nı korumak amacıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduk  ve bu davanın takipçisi olacağız’’ dedi.

Bu davanın Çan’I çok ilgilendirdiğini belirten Yıldız, ‘’Ağı Dağı’nda da aynı şirket altın işletmesi açacak ve Uzunalan Çayı’nın üst kesimine de baraj yaparak suyumuzu bu işletmede kullanacak, yirmi iki köyün doğal suyu kirlenecek, biz su kaynaklarımızı Alamos Gold’a peşkeş çektirmeyeceğiz, burada bütün Çan’ı Ağı Dağı’na ve Kazdağları’na sahip çıkmaya davet ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

Suç duyurusunda bulunma fikrinin su ve vicdan nöbetin komitesinde bulunan çevre derneklerinin ortak kararı olduğunu belirten Yıldız, suç duyurusunu Çanakkale Barosu avukatlarından, dernek üyesi aynı zamanda da Çan Çevre Derneği avukatı olan Ümran Aydın’ın yaptığını belirtti.

Suç duyurusuna katılan ve Çan Çevre Derneği’nin haklı mücadelesinde yanlarında olduklarını açıklayan CHP Çan İlçe Başkanı Atilla Erbil de, ‘’Ben de Çan Çevre Derneği’nin bu haklı adımını destekliyorum, bu mücadele hem şahsım hem de partim adına yanlarında olduklarını belirtmek istiyorum. Su havzası Atikhisar Çanakkale’yi besliyor, yarın Çan’a geçtiklerinde bizi de etkileyecek o yüzden bu mücadeleyi veriyoruz, vermeye devam edeceğiz’’ dedi.

Suç duyurusunu yapan Çanakkale Barosu avukatlarından Çan Çevre Derneği Avukatı Ümran Aydın da yaptığı basın açıklamasında, ‘’Alamos Gold, ÇED raporuna göre verdiği taahhütün on katı kadar fazla ağaç kesimi yaptı ve bu hukuka aykırı. Buna izin veren yetkililere cezai işlem uygulanması gerekiyor, biz de bu hukuki süreci başlatmak adına suç duyurusunda bulunduk. Siyanür havuzlarından buharlaşacak olan suyun Çan’a geleceğini de düşünüyoruz bu nedenle anayasal hakkımız olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı Çan Çevre Derneği olarak kullandık. Yüce Türk adaletine, yargısına güveniyoruz, eminiz ki gereği yapılacaktır’’ şeklinde konuştu.

Muhammed Yavaş / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz