Biga’ya bağlı Karabiga beldesinde yer alan Priapos Antik Kenti’nin yok olmak üzere olduğu Karabiga Belediyesi  tarafından açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karabiga Belediye Başkanı Elbi, “Korunsun diye 65 bin imza topladık ama sonuç alamadık” dedi.

2 bin 700 yıllık Priapos Antik Kenti, bilimsel kazı yapılmasını bekliyor.  Milattan Önce 7. Yüzyıl’da kurulan Priapos, M.Ö. 334 yılında Granikos Savaşı’na ev sahipliği yapmıştı. Ancak bu antik kent, ilgisizlik ve bakımsızlığın pençesinde olduğu için yok olmak üzere. Beldede yaşayanlar, tarihi alanın korunmasını isterken belediye de bunun için çalışmalarını başlatmış durumda. Hiçbir bilimsel çalışmanın yapılmadığı antik kenti kurtarmak için kampanya başlatan Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, “Tarih toprağın altında kalmasın” çağrısı yaptı.

Başkan Elbi, “Tarihi geçmişi kelimelerle anlatılmayacak kadar önemli bir kültür mirası hızla yok oluyor. 2700 yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, onlarca savaşa tanıklık etmiş, dünyaca ünlü komutanların ayak bastığı bu kent gün geçtikçe belde halkının gözlerinin önünde yok oluyor. Ayrıca bakanlık yasaklanmış hayvancılık ve tarım faaliyetlerini görmezden geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgisiyle tarih toprağın altında çürümeye bırakılmaktan kurtarılabilir. 40 yıldır kentin gün geçtikçe nasıl yok olduğuna, bu topraklarda yaşayan herkes gibi tanık olan biriyim” dedi. Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, konuşmasının devamında “Beldemizin 200 metre kuzeyindeki antik Priapos, bir liman kentidir. Yöreye adını veren kale surlarının bir bölümü, bugün ayakta kalmayı başarmış. Beldemizde yaşayanlar tarihlerine sahip çıkmak için ellerinden geleni yapıyor. Osmanlı döneminde Karabiga adını alan beldemiz, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bile geçmekte. Tek isteğimiz bilimsel kazı ve bakanlığın sahip çıkması. Biz belde halkı olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Onur Encür / Biga

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz