Çanakkale Barosu’nun Çan’a kayıtlı avukatlarından, önceki dönem CHP Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın, 30 Temmuz Salı günü katıldığı Kazdağları’ndaki Su Nöbeti’nde Çanın Sesi mikrofonuna konuştu.

 

4 dakika 30 saniyelik bir konuşmayla, Kazdağları’ndaki vahşeti halka duyuran Aydın’ın konuşması sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

 

Aydın canlı yayında öyle bir konuştu ki, konuşması sosyal medyada tam 6 bin kişi tarafından izlenirken, yüzlerce kişi tarafından da paylaşıldı.

 

Aydın rekor kıran tarihi konuşmasında , Çan’ı bekleyen tehlikeye dikkat çekerek Çanlı vatandaşlara çağrı yaptı.

 

İşte o konuşma : ‘’Cumhuriyet tarihimizde daha önce böyle birşey olmadı. Şehitler diyarı Çanakkale’mizin atalarımızdan kalma yerlerinde su ve vicdan nöbetindeyiz. Bu mücadele, su kaynakları, doğa ve tabiat içindir. Şu anda ülkemizin neresinde bir kömür olsa üzerine termik, neresinde su olsa üzerine HES, neresinde bir madeni olsa bir rantçı firma çökmüş durumda. Milli egemenliğimiz tehdit altında, çünkü bu altını çıkartan bir yabancı firma. Kanadalı firma, burada altını siyanürle çıkarıp kendi ülkesinde ayrıştıracak. AKP Çanakkale Milletvekili Sayın İskenderoğlu, talihsiz bir açıklamada bulunarak siyanürsüz dedi ama gelip görmeli siyanür çukurları açıldı buraya. Bu çukurlar en ufak bir depremde çökme yapacak. Bunu bilmek için uzman olmaya gerek yok. Buraya gelip bir kere görseler, Çanakkale’ye şehitlerin diyarına sahip çıkarlar. Bu iş parti meselesi değil, iktidarımız burada yanıltılıyor, kandırılıyor. Biz 250 bin şehit vererek kazandığımız bu topraklara bugün burada sahip çıkmak zorundayız’’ dedi.

 

Kazdağları’ndaki madenin Çan için tehlikeli olduğunun da altını çizen Aydın, ‘’Çan için çok farklı bir anlamı var bu tehlikenin. Çanakkale zaten örgütlü, Çanakkale Belediyesi öncülüğünde harika bir direniş söz konusu. Benim asıl korkum buradan sonraki maden sahası Ahı Dağı yani Çan Söğütalan Köyü. Bizim su kaynaklarımız. Orada yine aynı firma altınını alıp kendi ülkesine götürecek bize de siyanür havuzları kalacak. Kurulması planlanan altın madeni Türkiye’nin en büyük altın madeni olacak. Çan olarak, ya boyun eğeceğiz çocuklarımıza siyanürlü suları, toprakları emanet edeceğiz. Ya da bu rantçılara dur diyeceğiz. Çan olarak Çanakkale’ye destek olur ve bu firmayı Kazdağları’ndan atarsak Söğütalan’a gelirken iki kez düşüneceklerdir. Haydi Çan ayağa kalk ve gücünü göster’’ ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı ağaç kesim miktarının da yalan olduğunu belirterek sözlerini sürdüren Aydın, ‘’Burası İda Dağları, Türkiye’nin Alpleri, dünyanın oksijen bakımından ikinci yeri. Çanakkale Belediyesi’nin yaptığı drone çekimlerinde kesilen yerleri görmek mümkün. 13 bin ağaç kesilmiş olması mümkün değil. Bakanımızın açıklaması utanç verici. Traşlanan hektar belliyken ilkokul düzeyindeki bir çocuk hektar ve ağaç çarpımı yaparak ne kadar ağaç kesildiğini görebilir. Burada 200 bin ağaçtan bahsediliyor. Zaten kendileri de gelip görseler vicdanları sızlayacaktır’’ şeklinde konuştu.

Ezgi Tezer / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz