Ayakkabı boyacılığı Türkiye genelinde olduğu gibi Çan’da da ölmek üzere olan mesleklerden biri. Bu mesleği icra eden iki kişi var; Hasan Çınar ve  Ramazan Arslan. Çınar Menderes Parkı’nda, Arslan da Belediye Terminali’nde mesleğini icra ediyor.

Hasan Çınar dertli. Yaz mevsiminde işlerinin kesat olduğunu söylüyor ve  “Yazın insanlar sandalet ve terlik giyiyor. Bu yüzden işlerimiz çok durgun. Ayakkabı boyama ücreti 3 TL ama vatandaşa pahalı geliyor. Günde 30 TL. kazanıyorum. Pazartesi günleri 50 TL’ye çıkıyor kazancım. 2018 yılı kasım ayından beri işlerimiz çok durgun. Boya işiyle sadece karın doyar, aile geçindirilemez” diyor.

Engelli olduğu için 1989 yılından beri ayakkabı tamirciliği ve ayakkabı boyacılığı yaptığını ifade eden Çınar, her günün arife olmasını istiyor. Çünkü arife günlerinde müşterisi çoğalıyor.

Mesleğinin ölmek üzere olduğunu da belirten Çınar “En fazla iki yıl daha dayanabiliriz. Çünkü marketlerde satılan kalitesiz hazır boyalar bizim mesleğimizin de yok olmasına yol açıyor.”

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün kendisine bir baraka yapmaya söz verdiğini de söyleyen Hasan Çınar, şimdilerde Başkan Öz’ün sözünü tutmasını bekliyor.

Muhammed Yavaş / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz