Aşure gününün hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gününde iştirak edilmesi ve bu tarihin Miladi takvime göre ise 9 Eylül 2019 gününe denk gelmesi Pazartesi (dün) gününü aşure ile bereketlendirdi.

Çan’da pek çok evde aşure pişirilirken, pişen aşureler konu komşuya dağıtılarak birlik ve beraberlik oluşturuldu.

Öte yandan bazı esnaflar da aşure pişirerek esnaf komşularına ve gelen müşterilerine ikramda bulundu. Tabaklarını alüminyum folyoya sararak tabak tabak aşure dağıtan esnaflar bolluk ve bereket, işlerinin artması temennilerinde bulundu.

Bazı Çanlı vatandaşların oruç tuttuğu da gözlenirken komşularına aşure dağıtan bir vatandaş, ‘’Bizleri bu sene de aşure gününe ulaştıran Allah’ımıza hamd olsun.’’ dedi.

Aşure günü nedir, İslam dininde yeri nedir?

Aşure gününün içinde bulunduğu ayın adı Muharrem’dir. Bu ay hicri takvimin başı olmakla önem kazanmıştır. Bunun yanında, bazı tarihî olaylara mazhar olmakla da ayrı bir özellik kazanmıştır. Dört haram/muhtereme aylardan biri olarak da eskiden beri bir ayrıcalığa sahiptir. Hz. Aişe’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asv)’in Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu bir ay olarak da bilinir.

Ezgi Tezer / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz