Çan’da bir heykeltıraş ağaç kütüklerinden sanat figürleri yaparak dikkat çekiyor.

Güngör Tokmakoğlu isimli heykeltıraş gazetemize özel yaptığı açıklamada okul çağlarında resim yeteneğini keşfettiğini belirterek, ‘’Okul hayatımda resme kabiliyetim olduğunu keşfettim ama ilkokul mezunuyum, resim ya da heykelcilik üzerine eğitim almadım, yeteneğim doğuştan geliyor, otuz yıl seramik sektöründe çalıştım orada da hattatlık yapardım, bu işte alaylıyım. Karakalem çiziyorum, antikalar üzerine de resimler yapıyorum’’ dedi.

Yastaç, su testisi gibi eşyaları da birer sanat eserine dönüştürdüğünü anlatan Çanlı heykeltıraş, ‘’Antika eşyalar, unutulmaya yüz tutmuş eserler, çürümüş tahtalar üzerine mask çizimler yapıyorum, ben bu işi hobi olarak sürdürüyorum. Kütükleri toplarım, sonra üzerine düşünüp ne yapacağıma karar veririm. Bu işe, ‘İnsanlar yapıyor, benim onlardan neyim eksik’ diye düşünerek başlamıştım. Kendime has bir çalışma tarzım vardır, eserlerimi mutlaka boyarım, aslında yaptığım işin adı heykeltıraşlık ama ben kendime hattat diyorum. Çizdiğim tüm figürlere özeniyorum, özendiğim için de ortaya güzel iş çıkıyor.’’ İfadelerini kullandı.

Heykeltıraşlık işini para ile yapmadığını da ifade eden Güngör Tokmakoğlu, ‘’ Yaptığım eserleri de çizdiğim resimleri de satmam, hediye etmem. Çünkü el emeğimin değer görmesini isterim mesela bu yüzden sanat sergisi de kurmuyorum, eserlerimin insanlar tarafından panayır gibi gelişigüzel seyredilmesi beni rahatsız eder, kendimi ispatlamak gibi bir gayem de yok. Çan’da sadece bir yere eserlerimi koydum onun da dekoru hoşuma gitti, eserlerimin o dekora yakışacağını düşündüm, kendimi ispatlamaya ihtiyacım olmadığı için öyle sanat sergisi kurmama da gerek yok. Ben gittiğim sanat sergilerinde sanatçı ile sohbet eder, ondan birşeyler kapmaya çalışırım, ancak öyle olursa sanat sergisi açar eserlerimi sergilerim onu da yine maddi anlamda bir beklenti içine girerek yapmam’’ şeklinde konuştu.

Sanatçıların görülemeyeni gören kişiler olduğunu da belirten Çanlı heykeltıraş Güngör Tokmakoğlu, ‘’Boş vakitlerimi bile resim çizerek, eser yaparak değerlendiriyorum elbette televizyon izlerim ama televizyonda herkesin izlediğine değil ben arka plana dikkat çekerim, izlediğim bir programda bile arka plan dikkatimi çeker, yolda bulduğum bir çiviyi bile bundan nasıl bir sanat eseri çıkarırım diye düşünerek cebime atarım’’ dedi.

Çanlı heykeltıraş ağaç kütüklerinden yaptığı sanat figürlerinin Moda Optik isimli dükkanın bir rafında dekor olarak sergilendiğini belirterek, ‘’Görmek isteyen oradan görebilir, satılık değil, karşılığında dünyaları da verseler asla hediye etmem, kendi emeğimi de parayla satılıp kapitalizme kurban etmem’’ ifadelerini kullandı.

Muhammed Yavaş / Çan

Cevap Yaz

Enterla yorumu yap
Lütfen isminizi giriniz